SMART > Poradniki > Pieniądze na dowolny cel > Zobowiązania krótkoterminowe - na czym polegają?

Zobowiązania krótkoterminowe - na czym polegają?

Zobowiązania krótkoterminowe są ujmowane w bilansie, a dokładniej po stronie pasywów w zobowiązaniach i rezerwach na zobowiązania. Określają ogół zobowiązań firmy, których termin spłaty powinien nastąpić w ciągu 12 miesięcy.  

Zobowiązania krótkoterminowe - na czym polegają?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Zobowiązania krótkoterminowe są wykazywane w bilansie, który jest częścią sprawozdania finansowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy mają obowiązek jego sporządzenia. Są do tego zobligowane jednostki, które przekroczyły określany przepisami próg wysokości przychodów czy te, które dobrowolnie wybrały jako sposób ewidencjonowania księgi rachunkowe. Ponadto sprawozdanie finansowe, na które składa się bilans, czyli wykaz aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy, sporządzają również spółki kapitałowe, spółki osobowe, jak też osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Istotne jest to, jaka metoda ewidencjonowania przychodów i rozchodów funkcjonuje w firmie.

Czym są zobowiązania krótkoterminowe?

Zobowiązania krótkoterminowe są wykazywane w bilansie, a dokładniej po stronie pasywów w części Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. W ujęciu rachunkowym, ogólne pojęcie zobowiązań oznacza obowiązek wykonania świadczeń o określonej wartości, które są następstwem zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Natomiast do ich realizacji zostaną wykorzystane posiadane lub przyszłe aktywa.

Zobowiązania krótkoterminowe stanowią dużą grupę zobowiązań jednostki gospodarczej, których termin spłaty powinien nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia kończącego rok obrotowy. Dokładaną definicję określa ustawa o rachunkowości art.3 ust. 1 pkt 22., tj.:

zobowiązania krótkoterminowe definicja – ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, a także całość lub tę część pozostałych zobowiązań, które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego.

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?

Zobowiązania krótkoterminowe w bilansie

Zobowiązania krótkoterminowe w bilansie są podzielone na poszczególne podgrupy, do których zaliczamy:  

  • kredyty i pożyczki,
  • zobowiązania z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych np. obligacji własnych,
  • ogół zobowiązań z tytułu dostaw i usług, tzw. zobowiązania wobec dostawców z tytułu zakupionych dóbr i usług z odroczonym terminem płatności (również z terminem wymagalności powyżej 12 miesięcy),
  • zobowiązania wekslowe z tytułu wystawionych weksli własnych (zobacz kim jest dłużnik wekslowy),
  • zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń, tzw. zobowiązania publicznoprawne,
  • zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za wykonaną pracę na rzecz jednostki gospodarczej,
  •  fundusze specjalne, np. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Równie ważne jak odpowiednie zakwalifikowanie zobowiązania jest jego wycena. Zobowiązania krótkoterminowe są wyceniane w kwocie wymagającej zapłaty. Przy czym zobowiązania finansowe, których uregulowanie zgodnie z umową następuje drogą wydania aktywów finansowych innych niż środki pieniężne lub wymiany na instrumenty finansowe, wyceniane są według wartości godziwej. Zobowiązania te można także wyceniać w skorygowanej cenie nabycia.

Zobacz też: Różnica pomiędzy kredytem a pożyczką

Zobowiązania krótkoterminowe a analiza wskaźnikowa

Informacje o zobowiązaniach krótkoterminowych są wykorzystywane do obliczania wskaźnika rotacji. Wskaźnik rotacji zobowiązań krótkoterminowych w dniach, bo o nim mowa, określa ile przeciętnie upływa dni w jednostce gospodarczej od momentu powstania zobowiązań do czasu ich spłaty.  

Sposób obliczania: zobowiązania krótkoterminowe / przychody ze sprzedaży * ilość dni w okresie

Wzrost rotacji zobowiązań krótkoterminowych (bieżących), w ciągu kilku okresów, jest oceniany pozytywnie, pod warunkiem, że firma reguluje zobowiązania terminowo. Świadczy to o poprawnym zarzadzaniu kapitałem w przedsiębiorstwie, które może przez przeciwskazań wykorzystywać tanie źródła finansowania działalności. Wzrost rotacji, przy nieterminowym regulowaniu zobowiązań, jest negatywną sytuacją, ponieważ może zagrozić płynności finansowej firmy. Również spadek rotacji zobowiązań bieżących w dniach oceniany jest negatywnie z punktu widzenia konieczności angażowania innych źródeł kapitału, jednocześnie jednak świadczy o poprawie płynności finansowej jednostki gospodarczej.

Zobacz też: Czym różni się zadatek od zaliczki?

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy

miesięcy
Księgowość

Poradniki