SMART > Poradniki > Pożyczki spłacane ratalnie > Raty na dowód: czy zakupy na raty bez zaświadczeń o dochodach są możliwe?
   Aktualizacja:

Raty na dowód: czy zakupy na raty bez zaświadczeń o dochodach są możliwe?

Raty na dowód to popularna forma sprzedaży ratalnej. W ten sposób finansujemy m.in. sprzęt RTV  i AGD – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i np. sklepie internetowym. Obecnie większość firm oferuje taki kredyt ratalny, a do tego wszystkiego potrzebny jest … dowód osobisty! Okazuje się, że nawet osoby z niskimi zarobkami mogą liczyć na pozytywną decyzję kredytową. Sprawdźmy więc, jak realizować zakupy ratalne bez przykrych niespodzianek.

Raty na dowód: czy zakupy na raty bez zaświadczeń o dochodach są możliwe?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Czym są zakupy ratalne i raty na dowód osobisty?

Zakupy ratalne (znane również jako raty na dowód) to forma kredytu gotówkowego, polegająca na rozłożeniu kwoty danego produktu na określony czas. W ten sposób kredyt ratalny pozwala na rozbicie kosztów, co często ułatwia nam spłatę znacznych kwot, np. kupując telewizor lub inny sprzęt RTV.

Zazwyczaj zakupy ratalne dają możliwość rozłożenia spłaty na comiesięczne raty. Czasami zdarzają się także oferty, kiedy to nie musimy realizować wpłat przez pierwszy kwartał, a nawet pół roku. Oczywiście w takiej sytuacji i tak będziemy musieli wywiązać się z całej kwoty, ale przynajmniej początkowy etap umowy będzie o wiele mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego.

Sprawdź również: Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Czy otrzymamy pozytywną decyzję kredytową bez zaświadczenia o dochodach?

Jak sama nazwa wskazuje, zakupy ratalne wymagają wyłącznie okazania dowodu osobistego, a często – również zaświadczenia o dochodach. O ile pierwszego wymogu nie można obejść, to na ten drugi jest kilka rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Długo oświadczenie o dochodach było absolutną podstawą. Dzięki rozeznaniu w naszych przychodach i wydatkach bank mógł oszacować, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Obecnie istnieje jednak wiele alternatyw względem dokumentów typu zaświadczenie o dochodach. Tak, możliwe jest uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej bez przedstawienia np. umowy o pracę, ale i tak musimy zadeklarować wysokość swoich zarobków.

Sprawdź również: Średnia krajowa 2022: ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?

Zasada jest prosta – im droższy jest produkt, na który chcemy wziąć raty, tym więcej zaświadczeń będziemy musieli przedstawić przedstawicielowi sklepu. Dlatego też raty bez zaświadczeń są praktycznie niemożliwe, bo zawsze musimy zadeklarować swoje przychody. Możemy to zrobić poprzez:

  • przedłożenie oficjalnego zaświadczenia o dochodach; 
  • przedstawienie umowy o pracę; 
  • wypełnienie formularza sklepu i deklaracja, iż podane informacje są zgodne z prawdą – jest to forma najbliższa zakupów ratalnych “bez zaświadczeń o dochodach”, ponieważ wymaga najmniej formalności.

Ponadto, jeśli instytucją bezpośrednio wydającą decyzję kredytową jest bank, w którym mamy konto – wówczas przedstawiciele banku i tak mają dostęp do naszych wyciągów i potrafią oszacować naszą zdolność kredytową. Co ważne, nawet brak umowy o pracę, a np. praca na zlecenie nie wyklucza udzielenia pozytywnej decyzji kredytowej.

Sprawdź również: Co to jest zdolność kredytowa? Jak sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jakie firmy proponują zakupy ratalne?

Nie jest tajemnicą, że coraz częściej decydujemy się na kredyt ratalny. Dlatego też raty na dowód osobisty są możliwe już w większości firm, ale w niektórych branżach cieszą się największą popularnością. Raty na dowód są stosowane najczęściej przez:

  • sklepy ze sprzętem RTV i AGD; 
  • sklepy ze sprzętem sportowym; 
  • operatorów telefonicznych; 
  • biura podróży.

To wyłącznie przykłady wielu branż, które proponują zakupy na raty z użyciem dowodu osobistego. Ponadto, nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i za pośrednictwem internetu możemy złożyć wniosek kredytowy na dowód. Jakie jeszcze formalności musimy spełnić?

Jak wnioskować o kredyt ratalny na dowód?

Kupując np. sprzęt RTV i AGD nie musimy przygotowywać stosu dokumentów, a większość zakupów ratalnych możemy zrealizować od ręki. Raty na dowód to przede wszystkim minimum formalności i ogromna wygoda dla kupującego. Ponadto, coraz częściej dokonywane są zakupy na raty przez internet właśnie przy wykorzystaniu wyłącznie dowodu osobistego.

Aby wypełnić wniosek kredytowy i np. kupić sprzęt RTV od ręki wystarczy:

  1. Udać się do sklepu stacjonarnego lub wejść na stronę internetową sprzedawcy. 
  2. Przygotować dane z dowodu osobistego (imię, nazwisko, PESEL, kod dowodu). 
  3. Podać dane w ramach formularza internetowego lub asystentowi w sklepie stacjonarnym. 
  4. Podpisać umowę.

… i to tyle! Minimum formalności w przypadku zakupów ratalnych to ogromna przewaga tej formy nad innymi produktami bankowymi. Dzięki temu możliwy jest zakup praktycznie tego samego dnia – moment po podpisaniu umowy możemy wyjść ze sklepu z telewizorem lub lodówką, nie płacąc całej kwoty od razu.

Sprawdź również: Ranking pożyczek na raty

Zakupy na raty bez zaświadczeń o dochodach przez internet… są bardziej opłacalne!

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych sprawił, że raty na dowód osobisty można otrzymać także za zakup towarów w sieci. Popularne platformy handlowe umożliwiają kupno wielu produktów w ratach na dowód bez zaświadczeń. W ten sposób oszczędzamy przede wszystkim czas… choć nie tylko!

Raty na dowód przez internet bardzo często są pozbawione dodatkowych kosztów, dzięki czemu płaci się dokładnie taką kwotę, na jaką zakupiono daną rzecz, bez ponoszenia kosztów oprocentowania, prowizji oraz innych kosztów, typowych dla pożyczek i kredytów.

Sprawdź również: Ranking kredytów online

Jak banki zabezpieczają zakupy ratalne?

Choć raty online lub “tradycyjne” zakupy na raty w sklepach stacjonarnych mają wiele zalet, banki także zabezpieczają swoje interesy w całym procesie. Trochę teorii:

  • w sprzedaży ratalnej w oparciu o raty na dowód osobisty, dochodzi do zawarcia umowy pomiędzy bankiem i klientem oraz bankiem i sprzedawcą; 
  • umowa sprzedaży ratalnej zapewnia otrzymanie należności w określonej części bezpośrednio od klienta;
  • reszta wartości sprzedaży jest pokrywana przez bank.

I właśnie – jak banki zabezpieczają tę “resztę wartości”? W momencie zaciągania rat na dowód bank udziela nabywcy kredytu, który jest spłacany przez niego w formie rat. Sprzedaż ratalna jest regulowana przez Kodeks cywilny.

Zgodnie z nim, sprzedawca może odstąpić od umowy sprzedaż w formie rat na dowód z powodu niezapłacenia raty tylko wtedy, gdy klient zalega z zapłatą co najmniej dwóch rat, a łączna suma zaległych zobowiązań przewyższa 20 procent ceny nabywanego towaru. Kontrakty przewidują także kary umowne – wszystko jednak zależy od indywidualnej polityki banków względem zakupów ratalnych.

Sprawdź również: Czym jest płatność odroczona?

Pożyczki bez formalności

Poradniki