SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Przelew na konto: zagraniczne, walutowe, oszczędnościowe

Przelew na konto: zagraniczne, walutowe, oszczędnościowe

Przelew na konto może być zrealizowany online albo zlecony w placówce stacjonarnej banku czy innej instytucji. Ważne jest podanie dokładnych danych do przelewu, wybranie odpowiedniej jego formy.

Przelew na konto: zagraniczne, walutowe, oszczędnościowe
Spis treści
więcej Ikona strzałki

W przypadku przelewów krajowych ich wykonanie jest proste, niekosztowne. W przypadku, gdy realizujemy przelew na konto zagraniczne, jest zdecydowanie drożej.

Jak zrobić przelew na konto?

Przelew na konto można wykonać samodzielnie w systemie Bankowości Internetowej. Można realizować go w różny sposób, przykładowo jako: przelew na konto walutowe, przelew na konto zagraniczne, przelew na konto oszczędnościowe, przelew na konto bankowe. Zawsze wymaga to jednak wybrania polecenia przelewu w systemie Bankowości Internetowej, zakładki “nowy przelew”. Kolejno wprowadza się niezbędne dane do wykonania przelewu (dane nadawcy, numer rachunku nadawcy, tytuł przelewu). Kluczowe jest wybranie również odpowiedniego typu przelewu (przelew krajowy, przelew zwykły, przelew natychmiastowy, przelew zagraniczny typu SEPA, przelew zagraniczny typu SWIFT).

Robiąc przelew na konto zagraniczne, należy wybrać odpowiednio typ przelewu SEPA (przelewy realizowane na terenie Unii Europejskiej) albo typ przelewu SWIFT (przelewy realizowane na terenie całego świata). W tym przypadku należy również pamiętać o podwyższonych kosztach wykonania przelewu, w przypadku przelewu SEPA to koszt 30 PLN, w przypadku przelewu SWIFT wartość procentowa przelewanej kwoty środków w ramach danego przelewu.

Wykonując przelew na konto walutowe, zasadne jest zwrócić uwagę na aspekt tzw. przewalutowania. Zatem, gdy przykładowo wpłacamy kwotę 200 PLN z konta w PLN na rachunek odbiorcy w EUR, należy brać pod uwagę, że wpłacona kwota będzie przewalutowana według aktualnego kursu i dopiero jej równowartość w EUR zaksięgowana na rachunku odbiorcy. W takich przypadkach (o ile jest taka możliwość) zasadne jest wpłacać pieniądze z rachunku rozliczeniowego w tożsamej walucie, w jakiej prowadzony jest rachunek rozliczeniowy odbiorcy.  Wówczas unika się kosztów i strat z tytułu przewalutowania.

Kiedy  zlecany jest przelew na konto oszczędnościowe, nie ma szczególnych obostrzeń przy jego wykonaniu. Operacyjnie to sytuacja identyczna, jak wtedy, gdy wykonywany jest przelew na konto bankowe.

Sprawdź: Jak zrobić i jakie są rodzaje przelewów?

Ile idzie przelew na konto?

Czas zrealizowania przelewu jest różny, zdeterminowany jego typem. Zatem, należy odnotować, że zwykle czas księgowania środków przesyłanych wygląda następująco:

  • Przelew zwykły wewnętrzny - realizowany, gdy rachunek odbiorcy i nadawcy są prowadzone w tożsamym banku, księgowanie środków odbywa się w ciągu kilkudziesięciu sekund,
  • Przelew zwykły zewnętrzny - realizowany, gdy rachunek odbiorcy i nadawcy są prowadzone w różnych bankach, przelew jest księgowany zgodnie z sesjami Elixir, zwykle trwa to od kilku do kilkunastu godzin, księgowanie takich przelewów nie jest prowadzone w święta i weekendy,
  • Przelew natychmiastowy (przelew ekspresowy) - realizowany w czasie zwykle 60 sekund po jego opłaceniu, księgowanie środków w takim czasie jest realizowane również wtedy, gdy nadawca i odbiorca posiadają środki w odmiennych bankach, księgowanie środków jest prowadzone również w weekendy i święta.

Przeczytaj także:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Konta walutowe

Poradniki