SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Przelew internetowy - ile idzie? Jak wypełnić przelew online?

Przelew internetowy - ile idzie? Jak wypełnić przelew online?

Przelew internetowy jest realizowany za pośrednictwem systemu Bankowości Internetowej. W ofertach banków znajduje się obecnie również tzw. szybki przelew internetowy. Ten przelew jest realizowany w trybie natychmiastowym, nawet jeśli nadawca i odbiorca przelewu posiadają rachunki w różnych bankach.

Przelew internetowy - ile idzie? Jak wypełnić przelew online?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Przelew internetowy jest prosty do wykonania, ważne jest posiadanie prawidłowych danych osoby, do której chcemy wykonać taki przelew. Zwykły przelew internetowy jest księgowany zgodnie z sesjami Elixir, zaś natychmiastowy na bieżąco.

Przelew online - co to? Jak zrobić przelew internetowy?

Wykonanie przelewu internetowego sprowadza się do kilku czynności. Te najważniejsze to:

  • Przygotowanie danych osoby, do której chcemy wykonać przelew, tj. jej imię, nazwisko, nr rachunku bankowego.
  • Zweryfikowanie, na jaką kwotę wykonać chcemy przelew online, sprawdzenie, czy tej wysokości środki mamy dostępne na rachunku, z którego będziemy dokonywać wpłaty.
  • Zalogowanie się do systemu Bankowości Internetowej banku, w którym posiadamy rachunek rozliczeniowo - oszczędnościowy.
  • Wybranie dedykowanej zakładki w systemie Bankowości Internetowej, gdzie znajduje się pole do wykonania przelewu, np. płatności - przelewy, transakcje - przelewy,wpłaty itp.
  • Otwarcie dedykowanej zakładki do wykonania nowego przelewu online, wprowadzenie w arkuszu odpowiednich danych, tj. imię nazwisko (nazwa) odbiorcy przelewu, adres odbiorcy przelewu, kwota przelewu, tytuł przelewu, wybranie odpowiedniego rodzaju przelewu (przelew zwykły, natychmiastowy, SORBNET).
  • Zweryfikowanie wszystkich wprowadzonych danych do przelewu, po stwierdzeniu ich prawidłowości, wybranie polecenia najczęściej “wykonaj”, “zleć”, “pobierz kod do autoryzacji”.
  • Uzyskanie SMS z kodem potwierdzającym wykonywany przelew na numer telefonu przypisany do konta, wprowadzenie tego kodu w arkuszu przelewu, wybór polecenia przykładowo “zatwierdź”, “potwierdzam” itp.
  • Wylogowanie ze względów bezpieczeństwa z Systemu Bankowości Internetowej po zrealizowaniu operacji.

Ile idzie przelew internetowy?

Wiedząc, jak zrobić przelew internetowy, zasadne jest sprawdzić, jak długo idzie przelew internetowy. Przelew online może być wykonywany w kilku typach. To bezpośrednio determinuje, ile trwa przelew internetowy. Podobnie ma na to wpływ fakt, w jakim banku posiada rachunek, na który wpłacane są środki jego odbiorca.  W tym zakresie czas trwania realizacji przelewu online jest różny:

  • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w tym samym banku realizowany przelew ma status przelewu wewnętrznego, zatem środki zaraz po wykonaniu wpłaty trafiają na rachunek odbiorcy.
  • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w odmiennych bankach, a wykonywany jest przelew zwykły, to księgowanie środków odbywa się w ramach sesji systemu Elixir w dni robocze (księgowanie środków nie jest prowadzone w święta, soboty i niedziele).
  • Jeśli nadawca i odbiorca przelewu mają rachunki rozliczeniowe w odmiennych bankach, a wykonywany jest szybki przelew internetowy, środki są księgowane natychmiast na rachunku odbiorcy (także w święta, soboty, niedziele).

Czas zaksięgowania środków na rachunku odbiorcy jest zdeterminowany rodzajem wykonywanego przelewu (zwykły, szybki, wewnętrzny), faktem, czy nadawca i odbiorca przelewu posiadają rachunki rozliczeniowe w tych samych bankach.

Realizując przelew natychmiastowy, należy uwzględnić dodatkowe koszty tej postaci przelewu. Zwykle jest to 4,99 PLN od jednego przelewu. W niektórych bankach koszty te są mniejsze, np. 1,00 PLN od przelewu natychmiastowego, gdzie przesyłane są środki do kwoty 1000,00 PLN.

Warto dodać, że nie wszystkie banki umożliwiają zrealizowanie szybkiego przelewu internetowego. Przykładowo bank Pekao SA nie przyjmuje i nie księguje na rachunkach indywidualnych klientów takich przelewów, podobnie, jak i posiadający w nim konta nie mogą tej postaci przelewu wykonać.

Sprawdź także:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Rodzaje przelewów

Poradniki