SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Płatność BLIK: jak działa i jak płacić BLIKiem?
   Aktualizacja:

Płatność BLIK: jak działa i jak płacić BLIKiem?

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Usługa BLIK jest dostępna w aplikacji bankowej większości instytucji w Polsce, a płatność BLIKiem to szansa na dokonywanie bezpiecznych zakupów nie tylko w Internecie, ale i płatności zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych bez użycia karty. To jednak nie koniec zalet systemu BLIK. Sprawdźmy, jakie są inne plusy usługi, a przede wszystkim - jak płacić BLIKiem.

Dlaczego warto korzystać z usługi BLIK?

BLIK to nowoczesny, polski standard płatności mobilnych, który ułatwia życie milionom klientów polskich banków od 2015 roku. Usługa płatności BLIK jest dostępna praktycznie dla każdego, a lista banków, które decydują się na rozszerzenie swojej oferty o tę usługę wciąż się rozszerza.

W praktyce BLIK stał się niemal powszechnym narzędziem, które jest:

  • w pełni bezpieczne; 
  • intuicyjne; 
  • wygodne; 
  • wszechstronne w ramach aplikacji bankowej.

Jak BLIK zrewolucjonizował polską bankowość mobilną? Usługa proponuje do tej pory niespotykane funkcjonalności, takie jak:

  • przelew na numer telefonu; 
  • wypłata gotówki z bankomatu bez użycia karty; 
  • szybkie i łatwe płatności z wykorzystaniem terminali płatniczych.

Co to jest BLIK?

BLIK to polski system płatności mobilnych wdrożony przez Polski Standard Płatności sp. z o.o. Zasada działania jest bardzo prosta - użytkownik smartfona połączonego z Internetem generuje za pośrednictwem swojej bankowości internetowej specjalny kod BLIK.

Następnie wprowadza go np. do bankomatu obsługującego usługi BLIK, terminala w sklepie lub w polu płatności BLIK na stronie internetowej, a na samym końcu autoryzuje transakcję w aplikacji mobilnej.

Funkcjonalności płatności BLIK

Choć usługi BLIK kojarzą się głównie z przestrzenią wirtualną, oferuje zdecydowanie więcej, m.in.:

  • Płatności w sklepach stacjonarnych: korzystać z BLIKa można zarówno online, jak i offline. Sprawdzi się znakomicie również podczas standardowych zakupów w sklepach stacjonarnych. Kodem BLIK zrealizujesz każdą płatność bez potrzeby użycia karty płatniczej, przy jednocześnie gwarantując sobie pełne bezpieczeństwo transakcji.

  • Zakupy w sklepach internetowych: płatności kodem BLIK w Internecie są niezwykle proste. Również opierają się na podaniu kodu blik wygenerowanego w aplikacji mobilnej, choć można uprościć cały proces, zapisując przeglądarkę lub stronę internetową, które użytkownik uzna za bezpieczne.

  • Wypłata z bankomatu: z pomocą systemu można również wypłacać pieniądze z bankomatu. W tym celu należy wybrać na urządzeniu opcję wypłata BLIK oraz posłużyć się kodem.

  • Przelew na telefon: aby zrobić przelew, nie trzeba znać już numeru rachunku adresata. BLIK umożliwia łatwe przelewanie środków na numer telefonu. Wystarczy, że odbiorca również korzysta z potencjału systemu.

  • Czeki BLIK: kolejnym ciekawym rozwiązaniem są czeki BLIK. Pozwalają na łatwe przekazywanie środków wybranej osobie, gwarantując przy tym bezpieczeństwo oraz wysoką funkcjonalność. Jest to współczesne wykorzystanie popularnych wciąż pieniężnych przekazów pocztowych.

Gdzie zapłacę BLIKiem? Zakupy offline i online

Metoda płatności mobilnych BLIK jest obecnie akceptowana w wielu miejscach. Między innymi w sklepach stacjonarnych i internetowych, w restauracjach, w urzędach czy na poczcie. Płatności BLIK to także niezwykle wygodny sposób na dokonywanie płatności w Internecie.

Można korzystać z nich w wielu sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych. Przed dokonaniem zakupu należy jednak zorientować się, czy kod BLIK jest jedną ze zdefiniowanych metod płatności, w czym pomocne okaże się logo BLIK.

Płatność BLIKiem w Internecie: szybkie i bezpieczne płatności za pomocą kodu BLIK

Oczywiście system płatności BLIK jest ściśle związany z rozwojem nowych technologii, w tym rynku e-commerce. W związku z tym płatności kodem BLIK w Internecie coraz częściej stają się standardem, pozwalającym na dokonywanie błyskawicznego transferu środków przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa.

Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy wybrać płatność BLIK oraz wprowadzić kod BLIK wygenerowany w aplikacji mobilnej banku, a następnie potwierdzić przelew BLIKiem w urządzeniu. Możliwe jest również zapisanie wybranych przeglądarek czy aplikacji, co umożliwi pominięcie pierwszego kroku: wystarczy wówczas samo wprowadzenie kodu PIN.

Kod BLIK, czyli przepustka do łatwych płatności BLIKiem

Sercem systemu jest 6 cyfrowy kod BLIK. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych czy wypłata gotówki z bankomatów. Kod BLIK z aplikacji mobilnej banku jest ważny maksymalnie przez 2 minuty.

Olbrzymią zaletą jest przy tym niezwykle prosta forma korzystania z tego rozwiązania: aby go wygenerować, nie trzeba korzystać z dodatkowego oprogramowania. Wszystko, co niezbędne, znajduje się w aplikacji banku lub jego serwisie bankowości internetowej. Korzystać z BLIKa może więc na dobrą sprawę każda osoba, której bank oferuje taką możliwość.

Sprawdź: Gdzie znaleźć korzystną ofertę darmowego konta internetowego?

Bankomat BLIK i wypłata bez karty

Chociaż płatność BLIK kojarzy się głównie z zakupami w Internecie, jest również świetnym sposobem na wypłacanie gotówki w bankomacie. Cała procedura jest niezwykle prosta i nie tylko nie zabiera zbyt wiele cennego czasu, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo, które jest szczególnie cenne w dobie cyfrowych zagrożeń.

Wszystko, co musisz zrobić, to znaleźć bankomat obsługujący ten system, wybrać opcję wypłata BLIK, równocześnie w aplikacji wygenerować kod BLIK i przepisać go na klawiaturze urządzenia. Następnie potwierdź transakcję na ekranie smartfona, korzystając z jednego ze zdefiniowanych sposobów autoryzacji. Nie tylko nie trzeba więc nosić ze sobą karty, ale przy okazji unikniesz również ryzyka przechwycenia przez niepowołane osoby jej danych, co mogłoby dać im dostęp do środków.

W ten sposób można również przekazać fundusze osobie znajdującej się w innym miejscu, np. dziecku lub znajomemu. Wykorzystujące BLIK bankomaty znajdziesz niemal wszędzie, będą także oznaczone BLIK logo.

Jak płacić BLIKiem w sklepie stacjonarnym?

Procedura wygląda podobnie w przypadku chęci płatności kodem BLIK np. w supermarkecie lub sklepie osiedlowym. Wystarczy poinformować sprzedawcę o wyborze tej opcji, przejść do aplikacji mobilnej, wygenerować kod, wprowadzić go na terminalu, a następnie zatwierdzić przelew blikiem w aplikacji banku. W tym przypadku również zyskujemy nie tylko czas, ale także poczucie bezpieczeństwa, którego nie jest w stanie zagwarantować korzystanie ze standardowej karty płatniczej.

Zarówno wypłacać pieniądze, jak i dokonywać płatności mogą również osoby, którym pozwoli na to właściciel konta: to on będzie musiał jednak wygenerować kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji swojego banku. Wygodnie zapłacić BLIKiem można w niemal każdym punkcie. Zakupy bez karty są więc niezwykle proste nawet jeżeli Twój telefon nie jest wyposażony w moduł NFC.

Przelew na telefon BLIK, czyli szybki przelew bez numeru rachunku

Kolejną zaletą systemu płatności kodem BLIK jest możliwość wykonywania przelewów na telefon. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów środki przesłane na urządzenie mobilne błyskawicznie trafiają na konto adresata, nadawca nie musi z kolei znać jego numeru rachunku bankowego – ten zostaje zastąpiony numerem telefonu, który można wprowadzić bezpośrednio z książki telefonicznej urządzenia.

Aby wykonać przelew na telefon, wystarczy przypisać numer do danego rachunku i wykonać przelew bezpośrednio w aplikacji banku, wybierając opcję "przelew na telefon". Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wygoda, ponieważ nie trzeba posiadać numeru rachunku odbiorcy, oraz szybkość działania: przelew na telefon BLIK działa jak przelew natychmiastowy, a adresat otrzyma środki niemal natychmiast, nawet jeżeli korzysta z usług innego banku.

Jakie banki oferują usługi BLIK?

Polski standard płatności BLIK jest obecny w ofercie większości polskich banków o profilu uniwersalnym. Ciągle dołączają do niego również kolejne, mniejsze instytucje. Przed założeniem konta osobistego warto zorientować się, czy konkretny bank pozwala korzystać z BLIKa. Z płatności mobilnych BLIK aktualnie mogą cieszyć się klienci w wybranych bankach:

  • Alior Bank,

  • Bank Millennium,

  • mBank,

  • Santander Bank Polska,

  • ING Bank Śląski,

  • PKO Bank Polski,

  • Getin Bank,

  • Orange Finanse,

  • BNP Paribas Polska,

  • T-Mobile Usługi Bankowe,

  • Credit Agricole,

  • Bank Pekao S.A.,

  • Raiffeisen Polbank.

Jak korzystać z czeków BLIK?

Jedną z ciekawych funkcji oferowanych przez system płatności mobilnych BLIK są czeki, choć wielu użytkowników nie zdaje sobie często sprawy z ich istnienia.. W uproszczeniu jest to ciąg 9 cyfr generowany za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Obok niego należy zdefiniować również kod PIN, który umożliwi autoryzację transakcji.

W ramach czeku właściciel konta wskazuje także kwotę, na jaką opiewa. Dzięki niemu można natomiast m.in. płacić BLIKiem w sklepach stacjonarnych i internetowych czy pobrać pieniądze z bankomatu. Czek może służyć do samodzielnego wykorzystania, można również przekazać go innej osobie.

Co ważne: w trakcie korzystania z czeku nie trzeba posiadać dostępu do aplikacji mobilnej. Wysokie bezpieczeństwo oferuje natomiast podwójne zabezpieczenie (w postaci indywidualnego numeru oraz kodu PIN), a także określony czas, w którym można skorzystać ze środków. To wobec tego świetny sposób m.in. na przekazanie funduszy dzieciom znajdującym się na wakacyjnym wyjeździe.

Czy BLIK jest płatny?

Samo korzystanie z płatności BLIK jest bezpłatne. Korzystając z różnych opcji, trzeba mieć jednak świadomość, że w ich cennikach, tabelach opłat i prowizji mogą być przewidziane dodatkowe opłaty np. za korzystanie z bankomatów BLIK innych banków. W takim przypadku prowizja zostanie potrącona tak samo jak w przypadku użycia karty płatniczej. 

Czy BLIK jest bezpieczny?

BLIK jest znacznie bezpieczniejszy niż posługiwanie się kartami. Głównym gwarantem bezpieczeństwa tego systemu płatności mobilnych jest to, że:

  • raz wygenerowany kod BLIK jest aktywny maksymalnie 2 minuty,

  • pozyskanie czyjegoś kodu BLIK czy jego zeskanowanie nic nie daje. Przeciwnie jest w przypadku kart, gdzie jej zeskanowanie czy pozyskanie danych (CVV, numer karty) może z łatwością doprowadzić do nadużyć, zrealizowania transakcji na konto danej karty kredytowej,

  • wszelkie transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK na kwoty powyżej 50 PLN wymagają dodatkowej akceptacji numerem PIN, co podnosi bezpieczeństwo realizowanych płatności,

  • użytkownik aplikacji mobilnej związanej z system płatności BLIK może ustawić również limit BLIK, np. w zakresie dopuszczalnej, dziennej kwoty do zrealizowania płatności w ten sposób.

Ponadto dotychczasowa praktyka funkcjonowania BLIK dowodzi braku przestępczości (nowych kategorii nadużyć) w odniesieniu do tej metody płatności. To zdecydowanie przemawia za tym, że korzystanie z BLIK jest bezpieczne.

Inne zalety płatności BLIKiem

System płatności mobilnych BLIK ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na szybkie realizowanie bardzo różnych płatności, w różnych miejscach bez konieczności posługiwania się kartami czy logowania w systemie bankowości Internetowej. BLIK jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym niż korzystanie z kart płatniczych. W razie kradzieży karty ryzyko nadużyć jest wysokie. Zeskanowanie kodu BLIK to niczego nie uprawnia, każda transakcja BLIKiem powyżej 50 PLN wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN.

W większości przypadków korzystanie z BLIK jest darmowe, banki nie naliczają opłat za realizowane za jego pośrednictwem transakcje. Rewolucyjnym narzędziem są także przelewy na telefon, umożliwiające błyskawiczne przesyłanie gotówki i wykorzystujące w tym celu nie numer rachunku, a numer telefonu adresata.

BLIK zapewnia wreszcie, że bez względu na czas realizowania transakcji środki są księgowane na bieżąco. Plusem jest również to, jak wiele banków w ramach własnych aplikacji mobilnych umożliwia realizowanie płatności BLIKiem. Cały czas obserwuje się także kolejne instytucje przystępujące do tego systemu płatności mobilnych.

Czy można płacić blikiem za granicą?

Jakiś czas temu operator BLIKa nawiązał strategiczną współpracę z MasterCard. Umożliwiła ona pierwsze wyjście polskich usługi poza granice państwa. Objęła ona płatności zbliżeniowe BLIK w wybranych sklepach stacjonarnych w innych krajach.

Natomiast nie jest możliwe:

  • Płacenie kodem blik w sklepie internetowym ani stacjonarnym;

  • Wypłacanie gotówki z zagranicznych bankomatów w za pomocą kodu, ani w sposób zbliżeniowy.

BLIK w ramach porozumienia z firmą MasterCard umożliwił płatności zbliżeniowe BLIK w sklepach stacjonarnych, które są oznaczone logotypem właśnie MasterCard.

Jak płacić BLIKiem za granicą?

Zanim skorzystamy z płatności zbliżeniowych BLIK za granicą, musimy je aktywować na naszym telefonie oraz włączyć w nim NFC. Pamiętajmy o kosztach przewalutowania, które ponosimy przy transakcjach poza granicami swojego kraju.

Weźmy pod uwagę również bardzo tanie założenie konta walutowego oraz jego podpięcie pod płatność BLIKiem. Dodatkowo niedawno dołączył do międzynarodowego systemu SWIFT, co umożliwi mu prawdziwą ekspansję ogólnoświatową. 


Przeczytaj także: Jak zrobić przelew przez internet? oraz Jak działa przelew na telefon?

BLIK

Poradniki