SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Zarabiaj na bankach - jak korzystać z promocji bankowych?
   Aktualizacja:

Zarabiaj na bankach - jak korzystać z promocji bankowych?

Banki prześcigają się w kreatywnych sposobach na pozyskanie nowych i zwiększenie zaangażowania obecnych klientów. Jednym z nich są promocje bankowe pozwalające zdobyć wartościowy bonus, zarobić na koncie oszczędnościowym lub zmniejszyć koszty zaciąganych kredytów. Sprawdzamy zatem, czym są promocje bankowe, jak działają i jak zarabiać na bankach.

Zarabiaj na bankach - jak korzystać z promocji bankowych?
Spis treści
więcej Ikona strzałki
Wybierz najlepsze konta osobiste

Wiele osób nie wierzy w to, że można zarobić realne pieniądze na czymś, co nie wiąże się z wkładem pracy lub ryzykiem inwestycyjnym. Popularne powiedzenie „za darmo umarło” nie sprawdza się jednak w przypadku promocji bankowych. Często można się spotkać z kuszącymi propozycjami, oferującymi kilkusetzłotowy zastrzyk gotówki w zamian za założenie konta osobistego lub skorzystanie z innego produktu i spełnienie prostych warunków.

Niektórzy entuzjaści promocji bankowych są w stanie osiągnąć na tej podstawie regularne i satysfakcjonujące dochody. Gdzie tu logika? Wydawałoby się, że instytucje finansowe tracą na tego typu akcjach. W rzeczywistości jednak ważniejsze od jednorazowej wypłaty bonusu jest przyciągnięcie nowego klienta, który być może skorzysta z dodatkowych produktów i na dobre zwiąże się z instytucją finansową. Poznajmy zatem mechanizm działania promocji bankowych i sprawdźmy, na co uważać wybierając akcje specjalne. Dzięki temu hasło „zarabiaj na bankach” nie będzie już tylko pustym sloganem.

Na czym polegają promocje bankowe?

Idea jest bardzo prosta: bank oferuje najczęściej osobom, które do tej pory nie korzystały z jego usług lub aktualnie tego nie robią, konkretne korzyści w zamian za skorzystanie z produktu i spełnienie dodatkowych wymagań. Rzadziej dotyczy to aktualnych klientów, ale takie promocje bankowe też się zdarzają. Promocje bankowe z reguły związane są z takim produktem jak konto osobiste, konto oszczędnościowe, karta kredytowa, lokata terminowa czy rachunek firmowy.

Akcje specjalne dotyczą także preferencyjnych warunków na produkty kredytowe, tj. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Rzadziej można trafić na promocje bankowe dające szansę na dodatkowy bonus w zamian za zakup jednostek funduszy inwestycyjnych lub założenie konta emerytalnego IKE lub IKZE. Skorzystanie z promocji bankowej oznaczać może także uczestnictwo w programie poleceń, które także może być źródłem dodatkowych profitów.

Przeczytaj także: Skąd wziąć pieniądze?

Co można zyskać, biorąc udział w promocjach bankowych?

Aktualne promocje bankowe pozwalają sięgnąć po szereg różnorodnych bonusów. Do najbardziej wartościowych profitów zaliczyć można premię gotówkową, którą przeznaczyć można na dowolny cel bez żadnych ograniczeń. Często oferowanym przez banki bonusem są vouchery i karty podarunkowe, które wykorzystać można w wybranych sklepach lub serwisach aukcyjnych.

Premią może być także usługa moneyback polegająca na procentowym zwrocie środków za zakupy opłacone za pomocą karty kredytowej lub karty debetowej. Rzadziej banki proponują dodatkowe punkty w programach lojalnościowych i partnerskich przygotowanych dla klientów indywidualnych np. w programie Bezcenne Chwile dla posiadaczy kart Mastercard.

Oprócz promocji bankowych, oferujących nagrodę pieniężną w zamian za założenie konta osobistego czy wyrobienie karty kredytowej, skorzystać można z akcji specjalnych zachęcających np. atrakcyjnym oprocentowaniem na koncie oszczędnościowym. Premią może być także dostęp do dochodowej lokaty bankowej. Nagrodę można również zdobyć w zamian za założenie konta dziecku. W takiej sytuacji bonus może dostać zarówno pełnoletnia osoba podpisująca umowę, jak i małoletni posiadacz rachunku.

Promocje bankowe to także możliwość zdobycia mniej lub bardziej wartościowej nagrody rzeczowej. Do najbardziej popularnych przedmiotów zaliczyć można smartfony, smartwatche, opaski fitnessowe i inny sprzęt elektroniczny. Przykładowo w jednej z promocji karty kredytowej Citibanku można było zdobyć projektor. Do mniej oczywistych bonusów zaliczyć można m.in. zwrot za przejazdy autostradami, bilety do kina czy zniżkę w serwisie dowożącym jedzenie do domu.

Promocje bankowe mają także na celu zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty kredytowej. Uwagę może zwrócić brak prowizji za udzielenie finansowania, zerowe oprocentowanie (tu banki zazwyczaj kompensują sobie utratę przychodów za pomocą wysokiej prowizji), a nawet zerowe RRSO (tak, takie ofery też się zdarzają). Bonusem może być także obniżenie marży przy kredycie hipotecznym lub pakiet ubezpieczeń w atrakcyjnej cenie.

Reklama

Czy promocje bankowe wymagają spełnienia dodatkowych warunków?

Korzystając z promocji bankowych warto mieć świadomość, że nie zostały one stworzone po to, aby instytucja finansowa na nich traciła. Zbyt pochopne decydowanie się na udział w akcji specjalnej może wiązać się z dodatkowymi kosztami, nawet jeśli reklamy przekonują, że jest inaczej. Warto mieć również świadomość, że aktualności nie straciło stare powiedzenie „czas to pieniądz”.

Wprawdzie zdecydowaną większość produktów można uruchomić w ciągu kilku minut online, jednak spełnienie szczegółowych warunków promocji może wiązać się z większym zaangażowaniem lub dezorganizacją finansów osobistych.

(shutterstock/StockEU)

Dotyczy to np. promocji bankowych skierowanych do nowych klientów, związanych z założeniem konta osobistego. Często warunkiem otrzymania bonusu jest aktywne korzystanie z rachunku. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością przekierowania na konto regularnych wpływów w określonej wysokość, np. tytułem otrzymywanego wynagrodzenia. Bank może oczekiwać także wykonania kilku płatności kartą debetową na ustalone w regulaminie kwoty. Niespełnienie warunków może skutkować utratą prawa do premii.

W takiej sytuacji można zmienić główny bank i zastąpić dotychczasowe konto osobiste rachunkiem otwartym w promocji, albo ograniczyć się do niezbędnego minimum i obracać pomiędzy rachunkami sumami pozwalającymi spełnić warunki akcji specjalnej. W pierwszym przypadku warto zaznajomić się ze szczegółową ofertą banku – może się okazać, że poza dodatkowymi benefitami, rachunek otwarty w promocji nie będzie spełniał naszych oczekiwań.

W drugim przypadku należy zastanowić się nad tym, czy oczekiwane przez bank operacje nie będą dla nas zbyt czasochłonne. Trzeba też dokładanie zapoznać się z regulaminem promocji, ponieważ może okazać się, że np. bank nie uznaje przelewów pomiędzy kontami należącymi do tej samej osoby, co może istotnie skomplikować drogę do otrzymania nagrody.

Promocje na produkty kredytowe - na czym polega korzyść?

Część promocji bankowych skupiona jest wokół produktów kredytowych, takich jak kredyty gotówkowe, kredyty hipoteczne czy karty kredytowe. Nic w tym dziwnego. Udzielenie finansowania zapewnia instytucjom finansowym spory dochód i zwykle wiąże się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem. Wynika to m.in. z konieczności weryfikacji zdolności kredytowej, co nie daje szans na zaciąganie zobowiązań osobom znajdującym się w wątpliwej sytuacji finansowej.

Przekrój promocji bankowych powiązanych z produktami kredytowymi jest bardzo szeroki: od kredytów z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania RRSO na poziomie 0%, przez brak lub obniżenie prowizji za udzielenie finansowania, na obniżeniu marży kredytów hipotecznych kończąc. Bardziej szczegółowe akcje specjalne dotyczyć mogą dodatkowych wakacji kredytowych, tańszego ubezpieczenia kredytu, możliwości zwrotu odsetek za wybrany okres czy udział w loterii pozwalającej wygrać np. luksusowy samochód.

(shutterstock/StockSnap )

Ostatecznie pożyczka bez odsetek nie nadwyręży portfela, o ile znajdują się w nim pieniądze, a nowa karta kredytowa – jeżeli będzie wykorzystywana tylko po to, aby spełnić warunki promocji – będzie pełniła techniczną rolę i nie zaszkodzi stabilności domowego budżetu. Takie myślenie może być błędne. Każde zadłużenie, niezależnie od promocyjnych warunków jest długiem, który trzeba spłacić. Może się to odbić przede wszystkim na naszej zdolności kredytowej i utrudnić np. uzyskanie kredytu hipotecznego w przyszłości.

Warto również pamiętać, że w przypadku problemów z terminową spłatą zobowiązania - co może wynikać nie tylko z pogorszenia sytuacji materialnej, ale także ze zwykłego roztargnienia - kredyt 0% zamieni się w produkt z regularnym oprocentowaniem, które wyszczególnione jest w zawartej umowie. Niespłacana karta kredytowa może także skomplikować finansowe życie, szczególnie w sytuacji kiedy wymagane zadłużenie będziemy spłacać zaciągając kolejne zobowiązania.

Opóźnienia w regulowaniu kredytów i pożyczek rejestrowane są przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), a zła historia kredytowa może być przyczyną długoterminowych problemów z zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujemy się na promocyjny kredyt lub pożyczkę.

Czy warto związać się z kolejnym bankiem?

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę korzystając z promocji bankowych, jest kwestia związania się z nową instytucją finansową. Niezależnie od tego, czy promocje będą dotyczyć założenia lokaty terminowej, czy zaciągnięcia kredytu na preferencyjnych warunkach, pracownicy banku i tak zaproponują otwarcie konta osobistego. Często będzie to element warunkujący możliwość skorzystania z akcji specjalnej. To z kolei otwiera dużo możliwości marketingowych i czysto finansowych.

Przede wszystkim bank liczy na to, że nowy klient po jakimś czasie skorzysta z pozostałej oferty, w tym najbardziej perspektywicznej zaciągając kredyty i pożyczki. Dochody z tego tytułu zrekompensują początkowe koszty wygenerowane np. przez podwyższone oprocentowanie lokaty, wypłatę premii pieniężnej czy przekazanie vouchera na zakupy. 

Poza tym warto dowiedzieć się, z jakimi realnymi kosztami będzie wiązało się korzystanie np. z bezpłatnego konta osobistego. Może okazać się, że sam rachunek prowadzony jest za darmo, ale trzeba zapłacić za korzystanie z karty płatniczej lub za wypłaty z bankomatów, co w dłuższym okresie przełoży się na realne obciążenia.

Dlatego analizując aktualne promocje bankowe trzeba prześwietlić nie tylko ich warunki, ale także warunki korzystania z produktów dodatkowych, koniecznych do uruchomienia w ramach akcji specjalnej. Przykładowo w ocenie parametrów wymaganego rachunku skorzystać można z rankingu kont osobistych, dającego szybki i czytelny dostęp do najważniejszych kosztów związanych z wybraną ofertą. Dzięki temu dowiemy się, czy darmowe konto faktycznie takie jest, czy może zwolnienie z opłat oferowane jest np. za transakcje kartą płatniczą lub regularne wpływy.

Aktualne promocje bankowe

Co znajdziemy w regulaminach promocji bankowych?

Prawdziwą atrakcyjność promocji bankowych można określić dopiero po szczegółowej lekturze ich regulaminów i analizie tabel opłat i prowizji dotyczących powiązanych produktów. W niektórych przypadkach jednorazowy zastrzyk gotówki albo skorzystanie w atrakcyjnego programu poleceń może ostatecznie wiązać się ze zdecydowanie wyższymi kosztami, o których często nie mają pojęcia osoby decydujące się na oferowane przez banki akcje specjalne.

Weryfikując regulamin promocji warto sprawdzić do kogo adresowana jest akcja specjalna. Może się okazać, że już na starcie nie spełniamy podstawowego warunku stawianego przez bank, bo akcja skierowana jest np. tylko do nowych klientów. Poza tym regulamin określa m.in. kto jest organizatorem promocji, do kiedy ona obowiązuje, jakie są jej szczegółowe warunki i w jaki sposób przekazywana jest nagroda.

Potencjalne koszty generowane przez produkty dodatkowe nie oznaczają jednak, że promocje bankowe są nieopłacalne. Wiele z nich, pod warunkiem świadomego podejścia, właściwego wykorzystywania ich potencjału i weryfikacji warunków przed podpisaniem umowy, może bardzo pozytywnie wpłynąć na finanse osobiste. Wniosek jest więc prosty: zarabiaj na bankach, ale z głową.

Najlepsze promocje bankowe - jak je rozpoznać?

Choć na rynku wciąż pojawiają się kolejne akcje specjalne banków, to nie każda z musi być warta szczególnej uwagi. Oczywiście wiele zależy od naszych osobistych i subiektywnych oczekiwań, ale można wyróżnić kilka obszarów opisujących najlepsze promocje bankowe. Na początku warto sprawdzić do kogo kierowana jest akcja specjalna. Może okazać się, że mimo najszczerszych chęci nie należymy do grupy osób, do których adresowana jest oferta.

Jeśli mamy pewność, że możemy zawalczyć o premię, to warto sprawdzić, jaka jest relacja wartości oferowanego bonusu do stawianych przed uczestnikiem warunków. Może okazać się, że walka o premię wymaga tak dużego zaangażowania, że po przemyśleniu sprawy udział w akcji staje się dyskusyjny.

Dotyczy to szczególnie promocji, w których na pierwszy rzut oka bank oferuje wartościową i konkurencyjną premię, ale po weryfikacji regulaminu okazuje się, że jest ona wypłacana w transzach, w zamian za spełnianie kolejnych warunków, do których zalicza się np. skorzystanie z produktu kredytowego lub zakup jednostek funduszu inwestycyjnego. Dla większości osób będą to oczekiwania trudne do zaakceptowania.

Najlepiej, żeby warunki otrzymania premii ograniczały się do czynności związanych ze standardowym zarządzaniem budżetem osobistym. Płatności kartą, zalogowanie się do bankowości elektronicznej czy realizacja przelewów na kilkaset złotych miesięcznie dla nikogo nie powinny być problemem. Uczestnik promocji musi tylko pamiętać kiedy i jakiej operacji dokonać. Warto również sprawdzić, w jaki sposób przekazywana jest premia, co również zasadniczo wpływa na atrakcyjność oferty.

Przykładowo bank oferuje 480 zł bonusu założenie konta osobistego. To kwota, obok której już trudno przejść obojętnie. Po weryfikacji promocji okazuje się jednak, że bonus przyznawany jest w formie usługi moneyback w zamian za płatności kartą debetową. Maksymalna kwota zwrotu każdego miesiąca to 20 zł. Oznacza to, że otrzymanie pełnej premii wymaga realizacji warunków promocji każdego miesiąca przez okres dwóch lat. Nie dla wszystkich takie rozwiązanie będzie atrakcyjne, dlatego nie warto ulegać magii większych liczb.

Kolejnym ważnym elementem jest weryfikacja potencjalnych kosztów generowanych przez konto osobiste lub inny produkt niezbędny do udziału w promocji. Najkorzystniejszą opcją jest bezwarunkowa darmowość. W większości przypadków jednak bezpłatność konta czy innego produktu finansowego wymagać będzie spełniania dodatkowych warunków. Dobrze, kiedy pokrywają się one z warunkami zapewniającymi zdobycie nagrody w promocji. W najgorszym wariancie nie można uniknąć opłaty za produkt, który jest niezbędny do udziału w akcji.

(shutterstock/Oleksiy Rezin)

W takiej sytuacji opłacalność całego przedsięwzięcia staje się wątpliwa. Załóżmy, że warunkiem koniecznym jest założenie konta osobistego, które kosztuje 10 zł miesięcznie i bierzemy udział w akcji pozwalającej zdobyć 480 zł w formie moneyback wypłacanego przez 24 miesiące. W rezultacie wysokość maksymalnej premii zmaleje do 240 zł i to pod warunkiem, że przez 24 miesiące będziemy spełniać wszsytkie warunki akcji.

Powyższy przykład jest wariantem skrajnym, ale dobrze obrazuje, że nie należy ulegać pierwszemu wrażeniu i dobrze zweryfikować parametry nie tylko samej promocji, ale też powiązanych z nią produktów. W większość przypadków udział w promocji bankowej jest mniej wymagający, stawiane przed uczestnikami warunki są proste i czytelne, a wypłata premii jest jednorazowa. W wyborze odpowiedniej oferty pomóc mogą serwisy zajmujące się recenzowaniem najlepszych promocji bankowych na rynku.

Przeczytaj również: Kody MCC (Merchant Category Code) – czym są i do czego służą?

Jakie bonusy oferują banki za założenie konta osobistego?

Aby zobaczyć, co w obszarze promocji oferują banki, sprawdziliśmy, na jakie profity mogą liczyć klienci biorąc udział w wybranych promocjach. Oferty zweryfikowane zostały 14 stycznia 2022 roku. Oto one:

  • Bank BNP Paribas  nawet 420 zł premii za Konto Otwarte na Ciebie i aktywność na rachunku. Na bonus składa się Voucher 20 zł do Costa Coffee plus premia w gotówce wypłacana w dwóch transzach po 125 zł i jednej transzy w kwocie 150 zł. Otrzymanie każdego z bonusów cząstkowych wymaga spełnienia dodatkowych warunków.
  • Santander Bank Polska  do 350 zł premii za Konto Jakie Chcę. Bonus wypłacany jest w transzach - 100 zł za otwarcie konta, 200 zł za aktywność i 50 zł za polecenie konta. Do rachunku podpiąć można kartę Mastercard lub Visa. W ramach konta Santander Bank Polska nie pobiera opłaty za przelewy natychmiastowe w internecie.
  • Bank Pekao  promocja pekao to nawet 1.200 zł premii za konto firmowe Przekorzystne Biznes. Nagroda wypłacana jest w transzach za spełnienie określonych warunków. Zależą one m.in. od samego założenia konta, zapewnienia wpływu na min 5.000 zł miesięcznie, realizacji przelewów do ZUS i US i przez aplikację mobilną, zawarcia umowy leasingowej czy zawarcia umowy o terminal płatniczy.
  • Bank Millennium  kolejna edycja promocji zapewniająca do 500 zł premii za Konto 360º. Bonus wypłacany jest w gotówce w dwóch częściach - 200 zł za konto i 300 zł za aktywność.
  • Alior Bank — do 500 zł premii w promocji Konta Jakże Osobistego. Nagroda w wysokości 50 zł wypłacana jest za założenie konta, a pozostała kwota 450 zł wypłacana jest w 9 transzach po 50 zł w zamian za spełnienie każdego miesiąca określonych warunków banku.

Chcesz mieć nieoprocentowany bufor gotówkowy, a do tego otrzymać premię finansową? Wypróbują kartę kredytową jednego z banków. Oferty promocyjne systematycznie się zmieniają. Aktualne zestawienie znajdziesz w rankingu kart kredytowych.

Sprawdź też: Co to jest konto osobiste? Jakie konto osobiste wybrać?

Jakie bonusy za otwarcie konta firmowego?

Jeśli potrzebne Ci konto firmowe, to wiedz, że również w tym wypadku możesz liczyć na ciekawe promocje. Podobnie jak konta osobiste, również rachunki firmowe zachęcają dodatkową gotówką za otwarcie konta. Oto przykładowe oferty [marzec 2024]:

  • Bank Pekao promocja w banku Pekao to nawet 1.200 zł premii za konto firmowe Przekorzystne Biznes. Nagroda wypłacana jest w transzach za spełnienie określonych warunków. Zależą one m.in. od samego założenia konta, zapewnienia wpływu na min 5.000 zł miesięcznie, realizacji przelewów do ZUS i US i przez aplikację mobilną, zawarcia umowy leasingowej czy zawarcia umowy o terminal płatniczy.

  • Alior Bank iKonto Biznes to nawet 2850 zł premii. Na start otrzymasz 350 zł już przy zakładaniu konta. Następnie do 1000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem, a także do 1500 zł premii za regularne bankowanie.

  • Nestbank — przygotował BIZnest Konto z premią do 3200 złotych. Na początek 800 zł otrzymasz w formie karty podarunkowej od Allegro za wystawienie jednej oferty na koncie Firma na tej platformie sprzedażowej. 400 zł to premia od Nest za zamówienie i skorzystanie z terminalu, a do 2000 zł za polecenie kont firmowych i indywidualnych.

Otwierając dodatkowe konto bankowe dla swojego biznesu, zwiększasz bezpieczeństwo swojego biznesu. Środki nie są przechowywane w jednym miejscu, co w sytuacji kryzysowej umożliwi Ci prowadzenie biznesu. Założenie konta firmowego jest dzisiaj możliwe bez wychodzenia z domu. To łatwe i korzystne zważywszy na wysokość premii.

Sprawdź też: Co to jest konto osobiste? Jakie konto osobiste wybrać?

Sprawdź też: Przelew na telefon BLIK — znajdziesz go w ofercie 11 banków

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Dodatkowy dochód

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki