SMART > Poradniki > Szybkie pożyczki > Pożyczka z komornikiem - jak zdobyć środki na spłatę komornika?
   Aktualizacja:

Pożyczka z komornikiem - jak zdobyć środki na spłatę komornika?

Pożyczka na spłatę komornika to produkt finansowy dedykowany dla osób w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Takiej pożyczki potrzebują ludzie, którzy widnieją zwykle w bazach BIG, BIK, KRD, jako niesolidni dłużnicy, a ponadto prowadzone jest wobec nich postępowanie egzekucyjne.

Pożyczka z komornikiem - jak zdobyć środki na spłatę komornika?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Pożyczki dla osób z zajęciami komorniczymi są udzielane zwykle przez prywatne firmy i osoby, instytucje pozabankowe. Podmioty te, udzielając pożyczek dla ludzi z komornikiem, mają mniej restrykcyjne wymagania niż banki, jednakże jest to zwykle kosztowna pożyczka.

Reklama

Pożyczka na komornika – czym mogę ją dostać?

Pożyczki dla osób z zajęciami komorniczymi, na spłatę egzekwowanego przez komornika długu, cieszą się w ostatnim czasie sporym zainteresowaniem. Ludzie zadłużeni szukają, kto udzieli pożyczki z komornikiem, gdzie pożyczka z komornikiem jest wypłacona.  Najwięcej ofert takich pożyczek można znaleźć w Internecie, na stronach internetowych firm czy osób prywatnych. Praktyka pokazuje, że udzielając pożyczki dla osób z zajęciami komorniczymi, dany pożyczkodawca:

  • Nie sprawdza dotychczasowej historii płatności zobowiązań kredytowych wnioskodawcy, bo wiadome, że ta jest zła, skoro sprawa długu trafiła na etap postępowania egzekucyjnego,
  • Nie weryfikuje baz dłużników, np. BIG, BIK, KRD i innych,
  • Oczekuje od wnioskodawcy dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki, np. zastaw samochodu, ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego, wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, przystąpienie do długu poręczyciela,
  • Zastrzega sobie prawo do naliczenia wysokiej prowizji za udzielenie pożyczki czy nawet weksla, który będzie zrealizowany, gdy pożyczkobiorca nie zapłaci np. 2-3 kolejnych rat kredytu.

Pożyczki komornicze – jak wygląda ich uruchomienie, wypłata?

Funkcjonujące określenie “trudne pożyczki z komornikiem” na rynku finansowym jest zasadne. Bo sama procedura uzyskania, uruchomienia, wypłaty środków z takiej pożyczki jest zaawansowana. Pożyczka komornicza, po uzyskaniu pozytywnej decyzji pożyczkowej, jest wypłacana albo na wskazany rachunek albo do rąk własnych pożyczkobiorcy. W przypadku pierwszego sposobu wypłaty pożyczki z zajęciem komorniczym, środki trafiają na rachunek, a komornik pobiera je  jako nowe zidentyfikowane środki. W przypadku drugim, gdy pożyczka dla osób z komornikiem będzie wypłacona do rąk własnych pożyczkobiorcy, samodzielnie odpowiada on za przekazanie środków do komornika.

Pożyczki prywatne z komornikiem a bezpieczeństwo - czy pożyczka dla osób zadłużonych z komornikiem to dobre rozwiązanie?

Pożyczki prywatne są dzisiaj rozwiązaniem bezpiecznym, większość firm je oferujących posiada status parabanków, ale również jest poddawana cyklicznym kontrolom, działa z poszanowaniem podstawowych standardów świadczenia obsługi pożyczkowej. Poza tym, pożyczka jest zawsze uruchamiana zgodnie z zapisami umowy - warto je wcześniej ewentualnie skonsultować z prawnikiem. Po uzyskaniu rekomendacji fachowca, podpisanie umowy pożyczkowej jest w pełni funkcjonalne. Brak też informacji rynkowych, aby pożyczka dla osób zadłużonych z komornikiem przez działające instytucje parabankowe była udzielana z naruszeniem przepisów prawa. Są utrzymane pewne standardy bezpiecznego udzielania takich pożyczek.

Pożyczka dla osób zadłużonych z komornikiem – jakie są koszty jej uruchomienia?

Pożyczki z zadłużeniem komorniczym, jak już wcześniej wskazano, są zwykle kosztowne, bo pożyczkobiorca podnosi podwyższone ryzyko udzielenia takich środków. Jeśli do spłaty pożyczki przystąpi poręczyciel, albo będzie ustanowione zabezpieczenie hipoteczne spłaty, te koszty są znacznie mniejsze. Niemniej jednak jest to zawsze prowizja nawet na poziomie do kilkudziesięciu procent wartości uruchomionego kapitału. Czasami są to opłaty dodatkowe, np. gdy w uruchomienie pożyczki jest zaangażowany pośrednik, dochodzi jeszcze dla niego opłata brokerska. Może to być więc w praktyce rzeczywiście droga pożyczka. Komornik jednak pozostanie dzięki niej spłacony, a dłużnik wyjdzie z długów, co zagwarantuje komfort egzystowania, a to jest bezcenne.

Kredyty z komornikiem - czy to możliwe?

Uzyskanie kredytu po rozpoczęciu procedury windykacji komorniczej jest praktycznie niemożliwe. Standardową procedurą w każdym banku jest weryfikacja zdolności kredytowej kredytobiorcy. Wiąże się to przede wszystkim z analizą danych zawartych w bazach BIK, BIG i KRD. Jeżeli bankowi analitycy znajdą tam nieprzychylne wpisy (co z pewnością będzie miało miejsce w takiej sytuacji), wydadzą decyzję odmowną. W większości przypadków jedyną alternatywą pozostają wówczas pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. Firmy pożyczkowe najczęściej rezygnują z procesu oceny klientów, dlatego zdecydowanie łatwiej o uzyskanie środków.

Reklama

Spirala zadłużenia - niebezpieczeństwo przekredytowania

Wiele osób ubiegających się o pożyczki z komornikiem przekroczyło już niebezpieczną granicę, jaką jest przekredytowanie. Mówimy o nim, jeśli spłacane co miesiąc zobowiązania przekraczają poziom 50% osiąganych dochodów netto. W takiej sytuacji lepiej zastanowić się nad zaciąganiem kolejnej pożyczki z komornikiem. Może to doprowadzić do powstania spirali zadłużenia. Wówczas kolejne pożyczki przeznaczane są na spłatę poprzednich. Warto pomyśleć wówczas o konsolidacji długów. Wbrew pozorom zajmują się nią nie tylko firmy pożyczkowe, ale również banki. Co ważne - kredytem konsolidacyjnym można objąć również chwilówki i inne zobowiązania.

Przeczytaj również:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Poradniki