SMART > Poradniki > Porady w finansach > Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?
   Aktualizacja:

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Zaciągnięcie kredytu wydaje się wyjątkowo proste w dzisiejszych czasach. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby dostrzec otaczające nas reklamy rożnych pożyczkodawców skorych do tego, aby udzielić środków. Nie każdy jednak jest na dobrej pozycji w negocjacjach z instytucjami finansowymi. Problem z kredytem mogą mieć chociażby osoby bezrobotne, które dla banków nie są wiarygodnymi klientami. Jak zatem można otrzymać taką pożyczkę, jeśli nie mamy udokumentowanego stałego dochodu?

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

2021-06-10

Kredyt i pożyczka dla bezrobotnych: czy są możliwe?

W mniemaniu praktycznie każdego banku, który oferuje swoim klientom kredyty, każda osoba bezrobotna jest automatycznie dyskwalifikowana jako potencjalny kredytobiorca. Brak stałego wynagrodzenia udokumentowanego stosowną umową o pracę lub umową cywilnoprawną oznacza dla banku, że osoba ta nie będzie w stanie pokryć kosztów związanych z zaciągniętym kredytem. Uzyskanie większych kredytów jest natomiast uzależnione od dostarczenia zaświadczeń o dochodach. Stałe wpływy to jedna z podstawowych gwarancji spłaty pożyczki. Dlatego też większość bezrobotnych, zdając sobie sprawę z takiego podejścia banków, nawet nie próbuje starać się o uzyskanie w nich dodatkowych środków. Warto jednak pamiętać o tym, ze osoba bezrobotna nie zawsze jest pozbawiona dochodów, które pozwalają się jej utrzymać. Przykładem mogą być w tym przypadku studenci, którzy co prawda nie zarabiają, ale jednak posiadają pewne źródła dochodu. Jest to chociażby comiesięczne wsparcie finansowe od rodziców albo stypendium naukowe przyznane przez uczelnię.

Reklama

Kredyt dla bezrobotnych - pod pewnymi warunkami

Osoby osiągające stałe dochody tego typu mogą liczyć na wsparcie banków ograniczonym zakresie. Z pewnością powinni uzyskać np. limit debetowy, umożliwiający regularne otrzymywanie dodatkowych środków z niskim oprocentowaniem. Nie jest przed nimi zamknięta również droga do niewielkiego kredytu gotówkowego: wiele banków, a zwłaszcza instytucja, w której prowadzony jest rachunek, uwzględnia decyzję od analizy osiąganych wpływów, a samo źródło dochodu będzie miało drugorzędne znaczenie, więc jeżeli te pozwolą na uzyskanie kredytu we wnioskowanej kwocie, nie powinno być problemu z jego uzyskaniem.

Pożyczka dla bezrobotnych a zdolność kredytowa

Banki są zobligowane do badania zdolności kredytowej każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli ten nie osiąga stałych dochodów, w wielu przypadkach ubieganie się o kredyt nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Tak dzieje się w przypadku większości osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia. Wówczas często jedyną alternatywą pozostają pożyczki dla bezrobotnych. Instytucje pozabankowe rezygnują z badania zdolności kredytowej pożyczkobiorców lub przeprowadzają je w ograniczonym zakresie. Choć często wiąże się to z wyższą ceną, można znaleźć również specjalne oferty, które nie obciążą w większym stopniu budżetu osoby, która nie jest w stanie przedłożyć zaświadczeń o dochodach.

Kwota pożyczki i okres spłaty mają kluczowe znaczenie

Oferty pożyczek są przy tym bardzo rozbudowane. Dotyczy to zarówno okresu spłaty (ten może obejmować np. 30 dni, 45 dni lub 90 dni, ale również dłuższe okresy), jak i szczegółowych płatności. Na szczególną uwagę zasługują promocje: dzięki nim możliwe staje się uzyskanie środków na preferencyjnych warunkach albo nawet bez jakichkolwiek dodatkowych opłat. Bardzo często dotyczy to pierwszej pożyczki dla bezrobotnych zaciąganej w danej firmie. W ten sposób można pozyskać zwłaszcza darmowe chwilówki (najczęściej pożyczki do 30 dni), jednak możliwe będzie również pozyskanie większych sum i rozłożenie spłaty na dłuższe okresy. Pożyczkę można uzyskać nawet w 15 minut, więc warto wybrać najlepszą opcję i złożyć wniosek.

Gdzie szukać pożyczki dla bezrobotnych? Lista instytucji jest długa

Pożyczka dla bezrobotnych jest obecna w ofercie wielu firm pożyczkowych. Ich liczba stale rośnie, a do dyspozycji przyszłych pożyczkobiorców pozostają zarówno punkty stacjonarne, jak i serwisy internetowe. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza pożyczki dla bezrobotnych online: umożliwiają złożenie wniosku w ciągu kilku chwil i bez potrzeby wychodzenia z domu, wszystkie formalności można zamknąć w ciągu 15 minut. Większość firm pożyczkowych rezygnuje z oceny możliwości finansowych, a co za tym idzie również weryfikacji stałego zatrudnienia, wobec czego jest to produkt idealny dla osób, które nie posiadają stabilnego źródła dochodu. Poszukiwanie pożyczki dla bezrobotnych nie musi przy tym być skomplikowane albo wiązać się z koniecznością poznawania szczegółowej oferty każdej z firm pożyczkowych. Warto skorzystać z rankingów internetowych, uwzględniających produkty wielu instytucji. Wystarczy wprowadzić jedynie sumę pożyczki dla bezrobotnych oraz oczekiwany termin spłaty i przekonać się, która firma pożyczkowa przygotowała najlepszą propozycję.

Pożyczka na raty dla bezrobotnego - na czym polega?

Tak jak już wspomniano, pożyczka na raty dla bezrobotnego jest dość szczególnym produktem finansowym. Nie jest ona udzielana przez tradycyjne banki, ale przez rożnego rodzaju instytucje pozabankowe, takie jak firmy pożyczkowe. Oferowane przez nie produkty w zakresie pożyczek dla bezrobotnych charakteryzują się jednak podobnymi zasadami. Przede wszystkim są to z reguły pożyczki udzielane na krótkie okresy, które zwykle wynoszą maksimum 30 dni, 45 dni lub 90 dni. Choć oczywiście zdarzają się także oferty zakładające dłuższe okresy spłaty zadłużenia.

W ramach pożyczki dla osoby bezrobotnej możemy także ubiegać się o niższe kwoty, przeciętnie od 500 do 3 000 złotych. W przypadku tego rodzaju pożyczek zarówno czas podejmowania decyzji o pożyczce, jak i wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Większość firm oferujących klientom takie produkty wymaga od nich dowodu osobistego, ale także wyciągu z rachunku bankowego. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ na jego podstawie pożyczkodawca może pozyskać istotne informacje o sytuacji finansowej klienta. Z historii rachunku firmy pożyczkowe dowiadują się, ile mamy oszczędności, jakie dochody wpływają na nasze konto, a także jakie inne zobowiązania spłacamy i na co wydajemy pieniądze.

Pożyczka dla bezrobotnych online: co będzie potrzebne?

Zdecydowanie warto pomyśleć przede wszystkim o złożeniu wniosku o pożyczkę online. Ta forma będzie nie tylko najszybsza, ale również bardzo prosta i w pełni bezpieczna. Pożyczka dla bezrobotnych wiąże się z minimalnymi formalnościami. Potrzebne będą m.in.:

  • Numer telefonu: to oczywiście podstawowy kanał kontaktu pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Numer telefonu będzie trzeba podać w czasie rejestracji konta i składania wniosku. Warto zadbać o to, aby był aktualny.
  • E-mail: pożyczka online umożliwia załatwienie praktycznie wszystkich formalności za pośrednictwem elektronicznych środków komunikacji. Adres e-mail będzie potrzebny m.in. do rejestracji konta czy przesłania niezbędnych dokumentów lub wymiany wiadomości.
  • Dowód osobisty: to podstawowy dokument umożliwiający potwierdzenie tożsamości osoby wnioskującej o pożyczkę dla bezrobotnych.
  • Numer konta: konieczne będzie również wskazanie numeru konta bankowego. Czasami niezbędne będzie również przejście przez weryfikację polegającą na wysłaniu małej sumy pieniędzy, podlegającej następnie zwrotowi. Pożyczka dla bezrobotnych trafi także na ten numer rachunku.

Pożyczkę można uzyskać już w 15 minut: minimalne formalności

Całe formalności związane z udzieleniem pożyczki dla bezrobotnych są bardzo proste i zazwyczaj nie zabierają więcej niż 15 minut. Dzięki temu to także najprostszy sposób na uzyskanie dodatkowego zastrzyku gotówki. Środki trafią na wskazany rachunek bardzo szybko: nawet w tym samym dniu roboczym, choć zależy to również od wychodzących i wchodzących sesji przelewów realizowanych przez system ELIXIR. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza, jeżeli zależy nam na tym, aby pożyczka dla bezrobotnych została zrealizowana jak najszybciej.

Co wpływa na koszty pożyczki dla bezrobotnych? Sprawdź RRSO

Firmy pożyczkowe posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę. W różny sposób podchodzą również do kształtowania kosztów pożyczek dla bezrobotnych. Te dzielą się na kilka różnych opłat, z którymi będzie musiał radzić sobie pożyczkobiorca. Warto poznać je jeszcze zanim złożysz wniosek o pożyczkę:

  • Oprocentowanie: tradycyjnie za podstawowy koszt kredytów i pożyczek uznajemy oprocentowanie. Jego wysokość uzależniona jest od przepisów prawa, w tym ustawy antylichwiarskiej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalne oprocentowanie narzucone przez firmy pożyczkowe może wynieść dwukrotność stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktu procentowego. Nie jest to więc wysoka wartość, jednocześnie jednak większe koszty znajdują się często w innych opłatach.
  • Prowizje: stałym elementem pożyczek są również prowizje pobierane z tytułu różnych działań podejmowanych przez firmy pożyczkowe, np. rozpatrzenie wniosku, przeanalizowanie dokumentów czy wypłatę środków. Te opłaty mają olbrzymi wpływ na wysokość RRSO, a co za tym idzie również opłacalność konkretnego produktu.
  • Opłata za uruchomienie: istotną opłatą w przypadku pożyczek dla bezrobotnych jest także prowizja za wypłacenie środków. To przy tym jedna z najczęściej spotykanych opłat, która w wymierny sposób wpływa na RRSO.

Oczywiście koszty pożyczki będą w znacznym stopniu uzależnione od tego, jak będzie kształtować się kwota pożyczki oraz okres spłaty. Duża liczba rat generuje dodatkowe koszty, jednak z drugiej strony pozwala na obniżenie spłacanych co miesiąc funduszy. Jeżeli kwota pożyczki jest wysoka spłata w krótkim terminie mogłaby być natomiast sporym problemem, zwłaszcza w przypadku osób nieosiągających stałych dochodów.

Reklama

Najważniejsze informacje na temat pożyczki dla bezrobotnych

Wszystkie produkty kredytowe i pożyczkowe rządzą się podobnymi prawami. Pożyczka dla bezrobotnych nie jest pod tym względem żadnym wyjątkiem. Dlatego też przed wybraniem konkretnej opcji i złożeniem wniosku warto poznać najważniejsze terminy, pozwalające na ocenę warunków i ustrzeżenie się przed konsekwencjami potencjalnie złych decyzji. Osoba bezrobotna i nieosiągająca stałych dochodów powinna przyjrzeć im się jeszcze skrupulatniej, co pozwoli na uniknięcie kosztownych błędów:

  • RRSO jest najważniejsze: często wybierając pożyczki dla bezrobotnych albo inne produkty kredytowe i pożyczkowe, kierujemy się oprocentowaniem. To nie uwzględnia jednak wielu dodatkowych kosztów, które również trzeba będzie ponieść. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pozwala na porównanie ze sobą faktycznych kosztów ponoszonych przez pożyczkobiorcę w ujęciu rocznym. Nieco inaczej wygląda to np. w przypadku pożyczek na 30 dni, 45 dni czy 90 dni. RRSO jest wówczas bardzo wysokie, jednak ze względu na krótki termin spłaty nie musi wcale wiązać się z wysokimi kosztami. Co ważne: banki są zobowiązane przez obowiązujące prawo do publikowania wysokości RRSO przy wszystkich ofertach. Często stosują je również firmy oferujące pożyczkę dla bezrobotnych.
  • Dodatkowe opłaty: lista opłat towarzyszących pożyczce może być bardzo długa, przed podpisaniem umowy o pożyczkę dla bezrobotnych warto więc zaznajomić się z ich wykazem i zastanowić się, czy pożyczkobiorca nie może być np. obciążony niespodziewanymi kosztami albo czy konieczne nie będzie wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które są kosztowne i stanowią istotną składową opłat pożyczki dla bezrobotnych.
  • Okres spłaty: jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty pożyczki dla bezrobotnych jest oczywiście termin spłaty. Te najczęściej są bardzo krótkie i sprowadzają się do 30 dni, 45 dni czy 90 dni. Jednocześnie na rynku pożyczkowym nie brakuje również pożyczek na dłuższy okres, wynoszący nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Warto mieć jednak świadomość, że osoba bezrobotna może mieć duże problemy z ich otrzymaniem ze względu na zbyt niską zdolność kredytową.
  • Formalności: poszczególne parabanki w różny sposób odnoszą się do kwestii procedur towarzyszących udzieleniu pożyczki dla bezrobotnych. W niektórych konieczny będzie jedynie numer telefonu, e-mail, dane z dowodu osobistego oraz numer konta, inne mogą potrzebować dodatkowych dokumentów czy zaświadczeń. Dotyczy to także wsparcia dla bezrobotnych online. Warto więc jeszcze na etapie wyboru firmy poznać jej politykę w tym zakresie. W tym drugim przypadku załatwienie formalności w 15 minut będzie niemożliwe, a na środki będzie trzeba poczekać zdecydowanie dłużej. Bez stałego zatrudnienia otrzymanie wsparcia może być także niemożliwe.

O czym pamiętać, decydując się na taką pożyczkę?

Pierwszą zasadą przy każdego typu zobowiązaniu finansowym jest dokładne przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej. Pożyczka na raty dla bezrobotnego to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, jednak musimy być pewni, iż będziemy w stanie regularnie spłacać takie zadłużenie. Warto zatem zastanowić się, zanim złożymy wniosek o pożyczkę, nieco dłużej nad tą możliwością i przekalkulować zarówno nasze dochody, jak i comiesięczne wydatki, których nie da się uniknąć.

Dokonując tego typu obliczeń, nie możemy zapominać o tym, ze pożyczka na raty dla bezrobotnego obarczona jest większymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Chodzi tutaj zarówno o wysokie oprocentowanie, jak i wszelkiego typu prowizje oraz opłaty dodatkowe, których zwykle jest sporo. Firma pożyczkowa podejmuje dość duże ryzyko, decydując się na udzielenie nam środków. W związku z tym musi to sobie w jakiś sposób zrekompensować, nakładając na nas wyższe opłaty. Zanim zatem zdecydujemy się na podpisanie umowy, sprawdźmy, jaki jest całkowity koszt takiej pożyczki na raty.

Gdzie wziąć pożyczkę dla bezrobotnego?

Jak już wiemy, na pożyczkę dla bezrobotnych nie możemy liczyć w banku. Dlatego pozostaje nam poszukać instytucji pozabankowej, która w swojej ofercie posiada również tego typu produkty finansowe. Oczywiście najłatwiej jest zacząć poszukiwania w sieci, gdzie znaleźć można mnóstwo stron internetowych proponujących udzielenie pożyczki bez zaświadczeń. Każda z nich będzie się reklamowała, jako ta, która oferuje najlepsze warunki swoim klientom. Dlatego powinniśmy wybrać kilka z nich, które wydają się najbardziej korzystne i dokładnie je przeanalizować.

Niezwykle ważne jest to, aby bardzo skrupulatnie wczytywać się w każdą umowę, którą zamierzamy podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiemy lub też jakiś punkt umowy nie jest dla nas do końca jasny, zawsze zabiegajmy o jego wyjaśnienie. Dzięki temu zyskamy dość klarowny obraz tego, na jakie warunki się zgadzamy oraz rzecz jasna, ile taka pożyczka będzie nas w sumie kosztować. To może nas uratować przed zadłużeniem, którego nie będziemy w stanie udźwignąć.

Sprawdź też: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń na 10 000 zł

Sprawdź też: Kredyt odnawialny — czym jest i jak działa limit odnawialny?

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Poradniki