SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Najlepsze konto walutowe – czym się charakteryzuje?
   Aktualizacja:

Najlepsze konto walutowe – czym się charakteryzuje?

Konto walutowe to przepustka do tanich płatności za granicą bez konieczności dokonywania przewalutowania. Dowiedz się, co oferuje i jakie alternatywy można znaleźć na rynku.

Najlepsze konto walutowe – czym się charakteryzuje?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Najlepsze konta walutowe zapewniają klientowi darmowe prowadzenie i darmową kartę płatniczą. Lista parametrów, na które powinien zwracać klient szukający konta walutowego jest jednak dłuższa. Przy koncie walutowym istotne są także koszty związane z wykonywaniem transakcji za granicą – zarówno w terminalu w sklepie, jak i przy wypłacie gotówki z bankomatu. Oferta jest bardzo bogata: z konta walutowego można korzystać na podobnej zasadzie jak z tradycyjnego rachunku płatniczego, możliwe jest również korzystanie z karty debetowej czy wpłaty i wypłaty w walucie obcej. Obok propozycji standardowych banków do dyspozycji klientów pozostają również fintechy, proponujące ciekawe rozwiązania m.in. dla miłośników podróży.

Czym jest konto walutowe?

Korzystanie ze standardowego rachunku płatniczego jest proste i intuicyjne. Zwykle jest on prowadzony w polskich złotych, w tej walucie gromadzimy środki, dokonujemy przelewów czy wypłaty gotówki z bankomatu. Te funkcje w pełni wystarczają w codziennym życiu i korzystaniu z bankowości na terenie Polski. Problem zaczyna się natomiast w momencie, w którym chcemy dokonać transakcji w walucie innej niż polski złoty. Zazwyczaj wiąże się to z koniecznością dokonania przewalutowania, a więc wymiany pieniędzy na docelową walutę. Możliwe jest jednak również prowadzenie rachunku płatniczego w docelowej walucie. Będzie on działał na podobnych zasadach jak standardowy rachunek: możliwe będzie więc akumulowanie środków, przelewy walutowe czy korzystanie z bankomatu. Nie będzie jednak konieczności dokonywania niekorzystnego z punktu widzenia klienta przewalutowania transakcji. Otwarcie konta jest przy tym proste, rośnie również lista dostępnych walut. Oprócz najbardziej popularnych, takich jak EUR USD GBP, można znaleźć również konta walutowe w nieco mniej popularnych jednostkach (np. SEK, CZK, DKK, HUF). Konto osobiste rozbudowane o konto walutowe stanie się nieocenionym wsparciem w podróży, ale przyda się również osobom, które np. często zlecają przelewy w obcej walucie.

Najlepsze konta walutowe: czym się wyróżniają?

Konta walutowe mogą być obecnie prowadzone w różnych walutach w zależności od banku, który je oferuje. W niemal każdej instytucji możemy założyć rachunek walutowy w euro, dolarach, frankach szwajcarskich lub funtach brytyjskich. Coraz więcej banków oferuje konta walutowe w mniej popularnych walutach. Możliwe jest także rozbudowanie konta w PLN o kilka dodatkowych subkont walutowych i jeszcze wydajniejsze zarządzanie finansami. Jeszcze do niedawna konto walutowe kojarzyło się z luksusem i było zarezerwowane dla bardziej majętnych klientów banków. Warto mieć świadomość, że obecnie jest inaczej: to narzędzie dostępne dla wszystkich, a co szczególnie ważne: nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Bardzo często miesięczna opłata nie będzie pobierana po spełnieniu prostych warunków, a konto osobiste będzie bezpłatne lub tanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto w obcej walucie?

Wybierając konto walutowe, pod uwagę warto brać czynniki, które decydują również o tym, jakie konto osobiste wybierzemy. Te dotyczą przede wszystkim kosztów. Warto więc sprawdzić, jak prezentują się opłaty i prowizje w ofercie konkretnego banku. Poza tym istotne okażą się również funkcjonalności rachunku w obcej walucie. Najistotniejsze czynniki to:

  • Wypłaty z bankomatów za granicą: z możliwości konta walutowego bardzo często korzystamy poza granicami kraju. Oczywiście sama transakcja będzie zdecydowanie tańsza dzięki brakowi konieczności przewalutowania, podczas którego na koszty wpływa również spread walutowy. Nadal opłaty mogą wiązać się jednak z korzystaniem z urządzeń poza granicami kraju. Warto więc upewnić się, ile kosztują wypłaty z bankomatów za granicą.
  • Wydanie karty: z dodatkowymi wydatkami może wiązać się także samo wydanie karty debetowej do rachunku. Zwykle będzie to jednak niewielka opłata, pobierana jednorazowo.
  • Miesięczna opłata za kartę: w większości banków miesięczna opłata za kartę uzależniona jest od spełnienia konkretnych kryteriów, jak np. wykonania określonej liczby lub wysokości transakcji w ciągu okresu rozliczeniowego. W przypadku konta walutowego będzie to prezentować się podobnie do konta w PLN.
  • Bankowość internetowa: niezwykle istotną kwestią jest również intuicyjne zarządzenie kontem, w tym sprawdzanie salda rachunku, wykonywanie transakcji czy ustawianie limitów, także poza granicami kraju. Warto wobec tego przekonać się, na jakim poziomie jest bankowość internetowa wybranej instytucji i czy spełnia wszystkie oczekiwania klienta.
  • Prowadzenie rachunku: w niektórych przypadkach trzeba będzie zapłacić również za prowadzenie rachunku. Zwykle jednak jest to bezpłatne lub zdecydowanie tańsze po spełnieniu kilku podstawowych warunków, dotyczących np. zapewnienie określonych wpływów lub dokonania transakcji.
  • Waluty, z których można korzystać: najistotniejsze okaże się oczywiście to, z jakich walut będzie mógł korzystać klient w ramach konta walutowego. Obok najpopularniejszych (EUR, USD, CHF, GBP) w niektórych instytucjach można również sięgać po nieco mniej popularne waluty (np. NOK, SEK, CZK, DKK). Przed podjęciem decyzji warto zweryfikować tę informację.

Konta walutowe – kiedy będzie korzystne?

Podpisanie umowy na konto walutowe razem z kartą pozwoli uniknąć wielu kosztów za granicą. Płacąc kartą płatniczą wydaną do konta walutowego unikamy kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji. Opłata za przewalutowanie naliczana jest wtedy, gdy płacimy kartą płatniczą do konta, na którym środki zgromadzone są w innej walucie niż waluta kraju, w którym dokonywana jest płatność. Takie opłaty mogą wynieść nawet kilka proc. od kwoty transakcji. Obok samej kwoty pokryć trzeba również spread bankowy, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży.

Konta walutowe często zapewniają także klientowi niższą prowizję od wypłat z bankomatów za granicą. Środki zgromadzone na rachunku walutowym w innej walucie można także wykorzystać do realizowania przelewów międzynarodowych – np. za opłacenie pokoju hotelowego na wakacje. W ten sposób klient ponownie unika niekorzystnego przewalutowania (zamiany waluty polskiej na walutę obcą). Konto walutowe to także dogodna opcja dla kredytobiorców spłacających zobowiązania np. we frankach szwajcarskich. Umożliwia akumulowanie obcej waluty w okresach, kiedy jej kurs jest korzystny (w tym celu przydatne mogą okazać się m.in. kantory internetowe), a następnie spłatę zobowiązania bezpośrednio w obcej walucie.

Najlepsze konta walutowe a karta wielowalutowa

W ostatnim czasie w ofercie banków poza kontami walutowymi pojawiły się także karty płatnicze wielowalutowe. Ich działanie znacznie upraszcza korzystanie z karty płatniczej i kont walutowych za granicą.

Karta wielowalutowa jest wydawana do standardowego konta bankowego prowadzonego w złotych polskich, ale obsługuje także wszystkie konta walutowe podłączone do rachunku głównego. Jeśli np. poza podstawowym rachunkiem klient posiada konto walutowe euro i płaci kartą wielowalutową za bagietki we Francji, to podczas płatności należna kwota zostanie pobrana z jego konta walutowego w euro. Tym samym uniknie kosztów przewalutowania. Warto zwrócić również uwagę na kwestię bankowości internetowej: ta powinna w odpowiedni sposób wspierać zarządzanie kartą wielowalutową oraz subkontami z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze. Dzięki temu podróżowanie będzie zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Konta walutowe dostępne nie tylko w ofercie banków

Prowadzenie konta walutowego to nie tylko domena funkcjonujących na naszym rynku banków. Bardzo często podobne możliwości dają również fintechy, czyli organizacje zajmujące się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie zarządzania finansami. Ciekawą propozycją jest np. Revolut, który oferuje z jednej strony kartę debetową pozwalającą na tanie przewalutowywanie transakcji za granicą, a z drugiej rozbudowany system umożliwiający m.in. nabywanie walut. Revolut posiada przy tym wiele funkcjonalności standardowego konta bankowego, a nowoczesna aplikacja sprawia, że zarządzanie finansami jest niezwykle proste. Inną propozycją jest Twisto. W tym przypadku klient korzysta z karty kredytowej, jednak może cieszyć się atrakcyjnymi kursami wymiany walut i intuicyjnym systemem, wspierającym uzyskiwanie oszczędności poza granicami kraju.

Przeczytaj także:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Konta walutowe

Poradniki