SMART > Poradniki > Bezpieczne pomnażanie kapitału > Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Większość banków ma w swojej ofercie lokaty walutowe. Najczęściej są to lokaty w EUR, USD, GBP i CHF. Ich oprocentowanie jest z reguły znacznie niższe. Jest ono bowiem zależne od stóp procentowych zagranicznych banków centralnych. Oprocentowanie lokat w euro zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Kiedy stopy są na niskim poziomie – na przykład 0 proc., banki w Polsce oferują odsetki nie wyższe niż 1 proc.

Oprocentowanie lokat w euro

Oprocentowanie lokat walutowych nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na ostateczny zysk z lokaty. W tym przypadku istotna kwestią są kursy walut. Zakładając lokatę w euro, nie wiemy jaki będzie jej kurs w terminie jej zapadalności. Jeśli złotówka się osłabi, euro będzie więcej warte. Jeśli jednak się umocni, stracimy.

Zysk z lokaty walutowej jest opodatkowany 19 proc. podatkiem kapitałowym zwanym potocznie podatkiem Belki. Podobnie jak w przypadku zwykłych lokat złotowych, nie musimy jednak odprowadzać tego podatku samemu. Po zakończeniu lokaty, bank wypłaca nam zysk pomniejszony już o tę daninę.  

Lokaty w euro - gdzie założyć

Lokaty walutowe można zakładać w placówce bankowej, przez telefon i kanały elektroniczne. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie lokaty z poziomu bankowości internetowej. Jeśli chcemy skorzystać z oferty innego banku, możemy założyć lokatę w euro online bez zakładania konta.

Wówczas należy wypełnić na stronie banku specjalny wniosek. Trzeba w nim podać dane adresowe, numer telefonu, oraz adres e-mail i numer konta bankowego. Na to konto wrócą później środki z lokaty. Po wypełnieniu wniosku, bank wygeneruje nam numer rachunku lokaty, na który trzeba wpłacić środki. Umowę autoryzujemy za pomocą kodu z SMS-a.

Lokaty walutowe podobnie jak lokaty złotowe, objęte są państwowym systemem gwarantowania depozytów. W przypadku problemów z wypłacalnością banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zapewnia zwrot 100 proc. środków do kwoty 100 tys. euro na głowę. W przypadku wspólnych oszczędności, zwrot 100 tys. euro dotyczy każdego z małżonków oddzielnie.

Warto przeczytać również:

Gdzie najlepiej założyć konto walutowe?

Dobór lokaty

Poradniki