SMART > Poradniki > Wygodne oszczędzanie > Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje
   Aktualizacja:

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Lokaty rentierskie kojarzą się głównie z ofertą dla zamożnych klientów. Zazwyczaj do założenia takiego depozytu wymagane są bowiem znacznie wyższe kwoty, niż w przypadku zwykłych lokat terminowych. Kwota wejścia zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy w wzwyż. Nie jest to jednak regułą, bo zdarzały się już lokaty rentierskie, których kwota minimalna zaczynała się od kilkuset złotych.

Lokaty rentierskie to zazwyczaj depozyty długoterminowe – na okres od roku do trzech lat. Można jednak spotkać oferty na jeszcze dłuższy okres. Cechą charakterystyczną tego typu lokat, jest sposób wypłacania odsetek. W przypadku zwykłych lokat, odsetki wypłacane są na koniec okresu umownego wraz z kapitałem. Czasami kapitalizowane są co miesiąc lub kwartał i doliczane do salda lokaty.

Sprawdź również: Lokaty czy konta oszczędściowe? Co jest lepszym wyborem?

Oprocentowanie lokat rentierskich

W przypadku lokat rentierskich odsetki wypłacane są posiadaczowi lokaty w trakcie jej trwania. Na przykład w okresach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych. Wówczas rentier może korzystać z tych środków na bieżąco – przeznaczyć je na życie lub na kolejne inwestycje. Spotkać można też lokaty, których odsetki wypłacane są z góry – w momencie zakładania depozytu. Jeśli klient nie dotrwa do końca umowy, zostanie mu wypłacony kapitał pomniejszony o wypłaconą wcześniej kwotę odsetek.

Ponieważ lokaty rentierskie kierowane są głównie do osób z grubszym portfelem, ich oprocentowanie bywa negocjowane. Przez ulokowaniem depozytu można spróbować umówić się z bankiem na nieco lepszy procent, niż ten proponowany na zwykłych lokatach. Standardowo oprocentowanie lokat rentierskich – podobnie jak lokat terminowych – uzależnione jest od stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Jeśli stopy są niskie, trudno liczyć na wysokie odsetki.

Mechanizm działania lokat rentierskich może więc przypominać nieco konta oszczędnościowe. Tam też odsetki wypłacane są co miesiąc lub kwartał klientowi. Od niego zależy, czy chce je zostawić na rachunku oszczędnościowym, czy wypłacić i spożytkować w inny sposób. W tym przypadku różnica polega jednak na stopie procentowej – oprocentowanie kont oszczędnościowych jest zmienne i jeśli stopy procentowe banku centralnego ulegną obniżeniu, bank prowadzący kont może obciąć stawkę. W przypadku lokaty rentierskiej ze stałym oprocentowaniem nie musimy się obawiać obniżki – umawiamy się z góry na konkretną stawkę.

Może to być jednak pułapką, jeśli rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych. Wówczas zamrażamy sobie pieniądze na określony procent, podczas gdy oprocentowanie kont oszczędnościowych może wzrosnąć po decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Lokaty rentierskie - gdzie założyć?

Lokaty terminowe rentierskie można założyć w placówkach banku, przez telefon oraz w kanałach elektronicznych. Banki mogą wymagać od przyszłego rentiera założenia konta osobistego, na które będą wypłacać co kwartał odsetki z lokaty.

Lokaty rentierskie – podobnie jak zwykłe lokaty terminowe – objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponieważ jednak zakładane są z reguły na wysokie kwoty, trzeba pamiętać, że BFG gwarantuje zwrot 100 proc. środków „tylko” do kwoty równej 100 tys. euro na jednego klienta. Jeśli dysponujemy większą suma pieniędzy przeznaczonych do ulokowania, warto rozważyć, czy nie lepiej rozłożyć tę kwotę na kilka banków. Zgodnie ze starym powiedzeniem - nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka.

Przeczytaj również:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Dobór lokaty

Poradniki