SMART > Poradniki > Wygodne oszczędzanie > Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking
   Aktualizacja:

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Lokaty krótkoterminowe to odpowiedni produkt dla osób, które nie chcą zamrażać pieniędzy w banku na dłuższe okresy. Większość banków oferuje lokaty o terminach od 1 do 4 miesięcy, ale do lokat krótkoterminowych możemy też zaliczyć depozyty kilkudniowe - część banków oferuje lokaty na 1,3 czy 7 dni. Zazwyczaj o lokatach przekraczających 5-6 miesięcy mówimy już, że są to depozyty średnioterminowe, z kolei do lokat długoterminowych zaliczamy oferty od 12 miesięcy wzwyż.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe

Lokaty krótkoterminowe mają sporo zalet. Przede wszystkim pozwalają na elastyczne zarządzanie oszczędnościami, bez konieczności blokowania ich na wiele miesięcy. Dzięki temu deponent może aktywnie przerzucać swoje środki między bankami jeśli znajdzie lepszą ofertę. Z tego względu lokaty krótkoterminowe używane są często przez banki jako wabiki na nowych klientów. W praktyce oznacza to, że ich oprocentowanie jest z reguły wyższe niż lokat o dłuższych terminach zapadalności.

Najlepsze lokaty krótkoterminowe mają jednak pewną wadę. Banki proponują na nich co prawda wysokie stawki, ale zazwyczaj ustawiają stosunkowo nisko maksymalną kwotę, którą można na nich zdeponować lub uzależniają dostęp do lokaty od wykupienia innych produktów – na przykład konta osobistego. Należy też pamiętać, że oprocentowanie lokat krótkoterminowych podawane jest w skali roku. Oznacza to, że np. jeśli lokata 1M objęta jest stawką 3 proc., to w rzeczywistości po miesiącu klient otrzymuje tylko 1/12 tej stawki. Na dodatek zysk z lokaty podlega opodatkowaniu 19 proc. podatkiem Belki.

Jak założyć lokatę krótkoterminową?

Lokaty krótkoterminowe można założyć w placówce, przez telefon, internet – w bankowości internetowej i mobilnej. W przypadku lokat o krótkich terminach zapadalności najwygodniejszą opcją jest deponowanie oszczędności w systemach bankowości elektronicznej. Założenie lokaty w systemie transakcyjnym lub aplikacji mobilnej to proces zajmujący kilka minut.

Lokaty krótkoterminowe mogą być odnawialne i nieodnawialne. W pierwszym przypadku po zakończeniu okresu umowy lokata odnawia się automatycznie na kolejny termin. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku lokat promocyjnych, depozyt po odnowieniu objęty jest już standardową, czyli niższą stawką. Opcja odnawialności lokaty przydaje się zwłaszcza w przypadku depozytów kilku dniowych. W przypadku lokat nieodnawialnych, środki po zakończeniu umowy trafiają na konto klienta. Wówczas deponent może poszukać nowej, lepszej oferty, lub ponownie zdeponować oszczędności na takiej samej lokacie.

Kiedy warto założyć lokatę krótkoterminową?

Z lokat krótkoterminowych warto korzystać zwłaszcza wtedy, gdy rynek spodziewa się podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Zamrażanie pieniędzy na dłuższy termin w takiej sytuacji nie ma większego sensu.  Kiedy Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy banku centralnego, oprocentowanie lokat w bankach zaczyna rosnąć. Wtedy warto poszukać lepiej oprocentowanych depozytów i wpłacić na nie oszczędności.

Przeczytaj także:

Wojciech Boczoń

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Dobór lokaty

Poradniki