SMART > Poradniki > Bezpieczne pomnażanie kapitału > Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert
   Aktualizacja:

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Część banków ma w swojej ofercie lokaty jednodniowe. Tego typu produkty – jak sama nazwa wskazuje – zakładane są na okres jednego dnia, a właściwie nocy. Lokatę można bowiem założyć w godzinach popołudniowych, a pieniądze zostaną nam zwrócone na drugi dzień rano.

Jak założyć lokatę jednodniową?

Kiedy lokata wygasa, bank zwraca na wskazane konto kapitał powiększony o odsetki. Zazwyczaj lokaty jednodniowe mają opcję umożliwiającą automatyczne odnowienie, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ponownym zdeponowaniu oszczędności. Ale nie jest to regułą – zdarzają się lokaty jednodniowe nieodnawialne.

Lokaty jednodniowe najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto możemy w kilka chwil założyć taką lokatę lub złożyć dyspozycję jej likwidacji. Ze względów praktycznych banki raczej nie oferują lokat jednodniowych w wersji bez konta osobistego.

Jak policzyć zysk z lokaty jednodniowej?

Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek. Po jednym dniu bank zwraca pieniądze z lokaty powiększone o odsetki – jeśli zdecydujemy się ponownie założyć lokatę z tych samych środków, mamy już do dyspozycji większą kwotę, która pracuje na zysk.

Mimo że lokata pracuje tylko jeden dzień, to jej oprocentowanie banki podają – podobnie jak innych depozytów - w skali roku. W efekcie osiągnięty po jednym dniu zysk jest równy 1/365 oprocentowania nominalnego lokaty. Na dodatek od osiągniętego zysku bank odprowadza 19 proc. podatku Belki. W efekcie przy niedużych kwotach depozytu, zyski osiągane przez lokatę są groszowe.

Lokata jednodniowa zamiast konta oszczędnościowego

Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być alternatywą dla konta oszczędnościowego. Dzięki niej mamy elastyczny dostęp do oszczędności i nie musimy ich zamrażać na dłuższy okres. Pieniądze pracują każdego dnia, więc nie leżą nieoprocentowane na standardowym ROR-ze.

W niektórych bankach można spotkać różne odmiany lokat jednodniowych. Na przykład jedna z instytucji proponowała lokatę, na którą automatycznie trafiała pod koniec dnia połowa środków z konta osobistego.

Lokaty jednodniowe to pomysł zaczerpnięty z bankowości korporacyjnej. W przypadku dużych firm lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach nocnych ma sens, bo są to zazwyczaj duże kwoty.

Wojciech Boczoń

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Dobór lokaty

Poradniki