SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Kredyt preferencyjny – dla kogo, jak wziąć, na czym polega?
   Aktualizacja:

Kredyt preferencyjny – dla kogo, jak wziąć, na czym polega?

Kredyty preferencyjne to kredyty, których warunki są lepsze od rynkowych. Zwykle oznacza to, że jakaś instytucja dopłaca do kapitału lub odsetek pobieranych od kredytobiorcy. Programy kredytów preferencyjnych przygotowywane są po to, aby wspierać niektóre technologie (np. energooszczędne) lub wybrane grupy (rolników, studentów, młodych kupujących mieszkania).

Kredyt preferencyjny – dla kogo, jak wziąć, na czym polega?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Wsparcie państwa może polegać na płaceniu dotacji, dodatkowych świadczeń lub innych zachętach materialnych. Jedną z możliwości poparcia wybranych grup lub rozwiązań technicznych jest ułatwienie w dostępie do kredytu bankowego. Kredyty preferencyjne przypominają zwykłe komercyjne produkty – klient musi złożyć wniosek, przejść proces badania zdolności kredytowej i zaoferować wkład własny. Jednak w zamian otrzymuje się zwolnienie z niektórych wymogów, dopłaty do odsetek (czyli obniżenie rat) albo uwolnienie od części zobowiązania (dopłaty do kapitału).

Oferta kredytów preferencyjnych zmienia się stosunkowo często – w zależności od środków przygotowanych w budżetach różnych instytucji na wsparcie określonych zadań. Instytucją wspierającą może być bezpośrednio budżet państwa (jak w przypadku kredytów hipotecznych „Mieszkanie dla młodych”) lub jedna z wyspecjalizowanych agencji (jak w kredytach preferencyjnych dla rolników na zakup ziemi).

Zobacz: Jak otrzymać kredyt bez zdolności kredytowej?

Preferencyjny kredyt studencki

Kredyt preferencyjny dla studentów charakteryzuje się bardzo niskim oprocentowaniem oraz dogodnymi warunkami spłaty. Odsetki wynoszą połowę stopy redyskontowej NBP, w połowie 2018 r. wynosiły 0,87 proc. rocznie. Dodatkowo przez cały okres wypłaty państwo spłaca odsetki od zadłużenia.

Kredyt preferencyjny wypłacany jest w comiesięcznych transzach. Zasada spłaty jest następująca – liczba rat to dwukrotność liczby wypłat. Jeśli student otrzymywał wypłaty przez 60 miesięcy, to spłaca zobowiązanie w 120 ratach. Dodatkowo w pierwszych 2 latach po ukończeniu studiów nie trzeba w ogóle spłacać rat. Karencja służy ułatwieniu startu w dorosłe życie.

O preferencyjny kredyt studencki można starać się w czterech bankach (PKO BP, Bank Pekao, SGB, Bank BPS). Jeśli kredytobiorca wykaże się doskonałymi wynikami w nauce, czyli znajdzie się w 1 proc. najlepszych absolwentów, dług jest umorzony. Dla osób, które trafiły do najlepszych 5 i 10 proc. przewidziano odpowiednio umorzenie 35 proc. i 20 proc. zadłużenia.

Kredyty preferencyjne dla rolników

Rolnicy mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów dofinansowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Preferencje polegają albo na dopłacie do kapitału, czyli spłacie części zobowiązania, albo na dopłacie do odsetek (obniżeniu części odsetkowej raty).

Kredyt na zakup ziemi rolnej i rozpoczęcie działalności rolniczej jest preferencyjnym kredytem inwestycyjnym. Wymagany jest wkład własny wynoszący co najmniej 10 proc. wartości ziemi. Agencja spłaca do 60 proc. kwoty kredytu, nie więcej jednak niż równowartość 20 tys. euro. Pierwsza dopłata pomocy ma miejsce po zrealizowaniu inwestycji, a druga – po 5 latach od podpisania umowy kredytu.

Szczególną formą kredytów preferencyjnych dla rolników są kredyty klęskowe. Są one przeznaczone na odtworzenie majątku trwałego po powodziach, suszach i innych szkodach. Agencja spłaca część naliczanych przez bank odsetek. Dokładna wysokość pomocy zależy od m.in. posiadania ubezpieczenia oraz typu linii kredytowej.

Kredyty preferencyjne inwestycyjne z dopłatą do odsetek mogą być również przeznaczone na cele inwestycyjne. Agencja pokrywa część odsetek naliczanych przez bank. Podobnie jak w przypadku kredytów klęskowych warunki zależne są od typu kredytu preferencyjnego.

Dystrybucją kredytów preferencyjnych dla rolników zajmują się wybrane banki – w tym banki spółdzielcze należące do zrzeszeń BPS i SGB.

Przeczytaj również:

Jakie są zasady kredytów na zakup ziemi?

Linia kredytowa — jak działa i kto może z niej skorzystać?

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Kredyty dla rolnika

Poradniki