SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Kredyt na zakup ziemi – rolnej, pod budynek. Zasady i oferta

Kredyt na zakup ziemi – rolnej, pod budynek. Zasady i oferta

Nie każdy bank udzielający kredytów hipotecznych będzie skłonny skredytować zakup ziemi rolnej. Zwykle decyzja podejmowana jest indywidualnie, w zależności od atrakcyjności działki i jej statusu prawnego. Jeśli grunt ma służyć działalności rolniczej, banki proponują kredyty dla rolników, w tym produkty preferencyjne.

Kredyt na zakup ziemi – rolnej, pod budynek. Zasady i oferta
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Działka rolna jest szczególnym typem nieruchomości – obrót ziemią o takim przeznaczeniu podlega prawnym ograniczeniom. Wycena gruntu jest też trudniejsza niż w przypadku domów czy mieszkań w większych miejscowościach, gdzie istnieje baza danych o podobnych transakcjach w najbliższej okolicy. Między innymi z tych powodów banki udzielające kredytów hipotecznych ze znacznie większą rezerwą podchodzą do finansowania takich inwestycji, zwłaszcza jeśli cel jest inny niż inwestycja w stworzenie lub rozwój gospodarstwa rolnego.

Kto może kupić ziemię rolną?

Od maja 2016 r. nabywcami ziemi rolnej mogą być tylko rolnicy indywidualni oraz m.in. jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa. Kryteria uznania osoby za rolnika są dość szerokie. Mieszczą się w nich posiadanie odpowiednich kwalifikacji, ziemi o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, zamieszkiwanie na terenie gminy, gdzie mieści się działka oraz samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Osoby, które nie spełniają tych kryteriów mogą również nabyć działkę rolną, ale jej powierzchnia nie może przekraczać 0,3 ha. Jeśli na nabywanym gruncie zbudowano dom, limit powierzchni wzrasta do 0,5 ha. Nierolnicy muszą zatem liczyć się z poważnymi ograniczeniami dotyczącymi nabywanej nieruchomości, chyba że planują stworzyć i rozwinąć własne gospodarstwo.

W takim przypadku można wystąpić o pozwolenie do Agencji Nieruchomości Rolnych. Warunkiem jego otrzymania będzie m.in. wskazanie, że posiada się odpowiednie kwalifikacje oraz zobowiązanie do zamieszkiwania na terenie, gdzie posadowiona jest działka oraz uruchomienia gospodarstwa rolnego.

Kredyt na zakup ziemi rolnej

Zakup małych działek rolnych przez rolników może zostać skredytowany przez bank na zasadach zbliżonych do transakcji dotyczących innych typów nieruchomości gruntowych. Kredytodawcy jednak stosują różne procedury, a większość banków w ogóle nie jest zainteresowana tego rodzaju inwestycjami. Czasem warunkiem wstępnym jest wykazanie, że możliwe jest odrolnienie działki lub że zamierzamy na niej zbudować nieruchomość mieszkalną i nie ma przeszkód prawnych, by rozpocząć taką operację. Wymagania dotyczące wkładu własnego będą także wyższe niż w przypadku mieszkań czy domów.

Kupujący mają także możliwość przedstawienia bankowi innej nieruchomości jako zabezpieczenia kredytu, np. posiadanego domu lub mieszkania. To może ułatwić proces, ale należy się liczyć z indywidualnym potraktowaniem każdego przypadku i wydłużoną procedurą oceny wniosku przez bank.

Reklama

Kredyt na zakup ziemi rolnej dla rolnika

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy o kredyt na zakup ziemi rolnej stara się rolnik. Banki traktują taką transakcję jako inwestycję w prowadzoną działalność rolniczą, a kredytobiorcy mają do wyboru kredyty komercyjne oraz preferencyjne, z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyty tego typu zabezpieczane są hipoteką na nieruchomości i mogą być udzielane nawet na 30 lat. Większość ofert opiera się na oprocentowaniu zmiennym, bazującym na wskaźniku WIBOR. Warto zatem pamiętać, że podobnie jak w przypadku kredytów mieszkaniowych, raty spłaty zobowiązania mogą w przyszłości znacząco wzrosnąć. Charakterystycznym elementem kredytów inwestycyjnych dla rolników jest możliwość wystąpienia o karencję w spłacie kapitału. Może to być istotne, jeśli zakup gruntu jest pierwszym krokiem do uruchomienia nowej działalności rolniczej.

Oferty kredytów na zakup ziemi rolnej znajdziemy przede wszystkim w instytucjach, które specjalizują się w obsłudze rolnictwa. Wśród banków komercyjnych są to m.in. Credit Agricole, Bank BGŻ BNP Paribas oraz Bank Ochrony Środowiska. Propozycje dla rolników mają także banki spółdzielcze, które działają na ograniczonym terytorium i kierują swoje usługi do lokalnej społeczności.

Sprawdź także:

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Kredyty dla rolnika

Poradniki