SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Konto za zero złotych - ranking, zasady. W którym banku?
   Aktualizacja:

Konto za zero złotych - ranking, zasady. W którym banku?

Konto za zero to jeden z najczęściej poszukiwanych przez klientów produktów bankowych. Czy przy wyborze może pomóc ranking i na jakie opłaty w nim zwracać uwagę – podpowiadamy.  

Konto za zero złotych - ranking, zasady. W którym banku?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

W ofercie banków są dziś dziesiątki kont osobistych. Jak dokonać mądrego wyboru, skoro wiele ofert reklamowane jest jako „konto za zero”? Pomocne mogą być zarówno rankingi publikowane w internecie, jak i opinie użytkowników – pod warunkiem, że podejdziemy do nich z ostrożnością.

Konto za zero – ranking Bankier.pl

W internecie nie brakuje rankingów kont osobistych. Kto miał z nimi do czynienia, ten wie, że nawet w ramach tego samego miesiąca liderami zestawień bywają różne banki. Jak to możliwe? Wszystko to dlatego, że autorzy porównań przyjmują różne kryteria oceny – jedni skupiają się tylko na zestawianiu podstawowych opłat za korzystanie z rachunków, inni uwzględniają również dodatkowe funkcje kont, stopień zaawansowania aplikacji mobilnych czy na przykład jakość obsługi w danej instytucji.

Co miesiąc także redakcja Bankier.pl podpowiada czytelnikom w którym banku można znaleźć tak zwane konto za 0 zł, z jakimi opłatami i obostrzeniami może wiązać się taki produkt w poszczególnej instytucji. Rankingi kont osobistych Bankier.pl wskazują najtańsze konta. Najtańsze, czyli konta za zero zawsze, jak i po spełnieniu określonych warunków. Analizujemy dwie podstawowe pozycje z cennika:

  • opłatę za prowadzenie konta,
  • opłatę za korzystanie z karty płatniczej.

Jeżeli bank uzależnia wysokość opłaty od spełnienia przez klienta konkretnego warunku – zawsze podawane są również te wymagania.

Pierwsze miejsca w rankingu kont Bankier.pl należą do kont za zero złotych w dosłownym tego określenia znaczeniu, czyli do takich, gdzie opłata za konto i kartę wynosi zawsze 0 zł i nie wymaga od klienta spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Często pierwsze miejsce należy ex aequo do kilku banków.

Tuż za podium znajdują się konta, które mogą być darmowe, ale dopiero przy określonej aktywności klienta (np. określona liczba lub kwota transakcji w miesiącu). Wśród nich wyżej w rankingu widnieją te rachunki, które obciążają klienta niższą opłatą (za konto i kartę) niż konkurencja, gdyby on stawianych mu warunków nie spełnił. Najniższe oceny przyznawane są kontom bankowym, które klientów nie spełniających wymagań banku obciążą najwyższymi opłatami – w zależności od oferty np. nawet kilkunastoma złotymi co miesiąc.

Ranking kont Bankier.pl prezentuje ofertę banków na zasadzie podobnej, jak porównywarka darmowych kont Bankier.pl. Warto z niej skorzystać, żeby sprawdzić najlepsze propozycje banków w oparciu o własne priorytety, w tym np.: darmowa karta płatnicza, darmowe przelewy, darmowe bankomaty krajowe lub zagraniczne czy promocje bankowe. Porównywarka umożliwia też złożenie wniosku o otwarcie konta w banku.

Podstawowy rachunek płatniczy to też konto za zero

Według polskiego prawa od sierpnia 2018 r. banki są zobowiązane do posiadania w ofercie tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Jest to proste, darmowe konto dla osób, które w momencie zakładania nie posiadały rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w żadnym banku ani SKOK-u. Banki są zobowiązane, by podstawowe rachunki płatnicze umożliwiały bezpłatne korzystanie z konta i karty klientom, którzy nie mają dużych wymagań – chcą dokonać dosłownie kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewu w miesiącu.

Darmowe ma być prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku. Banki będą jednak mogły ustalić różną wysokość opłat dla klientów, którzy przekroczą narzucone prawem limity – dlatego i przy takim wyborze warto dokonać porównania ofert.

Konto za zero – opinie ważniejsze niż cennik?

W internecie można znaleźć wiele opinii klientów na temat posiadanych kont bankowych. Co ciekawe, wiele z nich może sobie przeczyć. Wynika to z różnych potrzeb i sposobów używania rachunku bankowego przez różnych klientów. Podczas gdy dla jednej osoby najważniejsze będzie nie ponoszenie opłat za prowadzenie ROR-y korzystanie z karty bankomatowej, inna będzie gotowa odprowadzać z konta kilka złotych miesięcznie, byleby tylko zapewnić sobie dodatkowe funkcje lub większą wygodę.

Czy wobec tego warto sugerować się opiniami innych użytkowników rachunków? Warto, pod warunkiem, że znajdziemy oceniających o podobnych oczekiwaniach wobec konta bankowego do naszych. Subiektywne opinie na temat wygody korzystania z rachunku, awaryjności systemów bankowości internetowej czy sprawności obsługi na infolinii i w innych kanałach banku mogą być pomocne w doborze rachunku, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak, by za każdym razem upewnić się, jakie opłaty wiążą się z rachunkiem i czy konto za zero jest obwarowane dodatkowymi wymaganiami. Im bardziej konto wydaje się tanie i im lepsza towarzyszy mu promocja, tym bardziej warto przeczytać regulamin.

MW

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Rodzaje kont bankowych

Poradniki