Najlepsze konto dla młodych

Konto dla młodych to specjalny rodzaj konta osobistego, adresowany do klientów między 13. a 18. rokiem życia (konto dla studentów - do 26. r. ż.). Choć z pewnymi ograniczeniami, tego typu konta bankowe pozwalają nastolatkom na korzystanie z szeregu funkcjonalności znanych z rachunków “dla dorosłych”. Konto młodzieżowe umożliwia m.in. samodzielną realizację płatności, dostęp do przelewów krajowych i zagranicznych oraz wypłaty z bankomatów. Kluczem jest jednak dobór odpowiedniej oferty.


W tym pomoże nasz ranking kont młodzieżowych. To narzędzie pomoże Ci porównać oferty ze wszystkich banków w Polsce i dobrać najlepszą z nich. Najlepsze konto dla studenta lub dla nastolatków powinno być bezpłatne w utrzymaniu, nie generować dodatkowych opłat za przelewy, a także być zintegrowane z kartą płatniczą. W naszym rankingu kont młodzieżowych znajdziesz sprawdzone rachunki, które służą już tysiącom klientów w całej Polsce.

Rozwiń
Ikona strzałki
Ikona zamknięcia
Ikona zamknięcia
Informacje podstawowe:
Bonus
Prowadzenie rachunku
Przelewy zewnętrzne
Funkcjonalności oraz popularność
Karty do konta:
Ikona strzałki
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortuj listę według
  • Ranking kont
  • Najniższe opłaty za prowadzenie konta

Mówiąc o koncie bankowym dla młodzieży możemy wyróżnić dwa jego rodzaje. Pierwsze z nich to konto dedykowane osobom, które nie ukończyły 18. roku życia i w dalszym ciągu to rodzice sprawują kontrolę nad ich finansami. Kolejne, to konto dla młodych, występujące w formie np. konta studenckiego. Ten rodzaj rachunku osoba, która jest pełnoletnia, może założyć w dowolnie wybranym przez siebie banku. Jest to o tyle istotne, że w trakcie nauki studenci często podejmują dorywcze prace, gdzie rachunek może być wymagany przez pracodawcę, bądź uczelnię w celu przelewania przyznanego stypendium.


Konto młodzieżowe teoretycznie nie różni się niczym od zwykłego konta osobistego. Jedyne różnice mogą wynikać z wysokość opłat związanych z jego prowadzeniem oraz brakiem konieczności posiadania regularnych wpływów. Zazwyczaj banki nie pobierają opłat za użytkowanie konta dla nastolatków czy studentów bądź są one symboliczne. Wynika to z polityki banków, które widząc potencjał w młodszych klientach, chcą ich przyzwyczaić do marki, zapewniając sobie tym samym w przyszłości aktywną grupę nabywców pozostałych produktów bankowych. Aby zachęcić do otwarcia konta dla młodych, banki często stosują również różnego rodzaju zachęty w postaci bonusów czy zniżek na kursy językowe, warsztaty czy bilety na różnego rodzaju wydarzenia.

Założenie konta będzie niezwykle proste - tak samo jak w przypadku innych produktów bankowych w dzisiejszych czasach. Coraz częściej można to zrobić także, składając wniosek online, bez potrzeby wychodzenia z domu. Otwarcie rachunku płatniczego przez Internet wykorzystuje przy tym nowoczesne systemy autoryzacji, umowa może być podpisana zdalnie lub za pośrednictwem kuriera. Oczywiście cała procedura będzie prezentować się inaczej w przypadku konta młodzieżowego dla niepełnoletnich dzieci (które ukończyły 13 rok życia). Wówczas rodzic będzie mógł utworzyć taki rachunek płatniczy, korzystając np. z kanałów bankowości elektronicznej. Osoby dorosłe zainteresowane otwarciem konta młodzieżowego mogą natomiast zrobić to samodzielnie: do ich dyspozycji pozostają przy tym wszystkie udostępnione przez bank sposoby, a cała procedura zabiera najczęściej kilkanaście minut.


Konta dla młodych pod wieloma względami przypominają konta bankowe przeznaczone dla bardziej doświadczonych klientów instytucji. Nie inaczej jest również z opłatami, z którymi może wiązać się zarówno prowadzenie rachunku, jak i niektóre podstawowe czynności, które można dzięki niemu wykonywać. Najlepsze konto to oczywiście darmowe konto. W naszym rankingu kont znajduje się sporo propozycji tego typu. Bardzo często jest to jednak obwarowane dodatkowymi warunkami, które stosunkowo prosto spełnić poprzez zwyczajne korzystanie z konta.


Uwagę warto zwrócić na:

  • Prowadzenie rachunku: zazwyczaj konta bankowe dla najmłodszych są w pełni bezpłatne w tym zakresie. Pełni to również funkcję dodatkowej zachęty do rozpoczęcia korzystania z usług wybranej instytucji.
  • Przelewy: nieodłącznym elementem naszego życia jest korzystanie z transakcji bezgotówkowych. Przelewy przez internet są zazwyczaj w pełni bezpłatne i nielimitowane, podobnie jak te zlecone z poziomu aplikacji mobilnej. Dodatkowe opłaty mogą być pobieranie np. za zrobienie tego w oddziale czy zlecenie przelewu w walucie obcej.
  • Karta płatnicza: w niektórych przypadkach wydanie karty i korzystanie z niej może wiązać się z ryzykiem naliczenia opłat. Zwykle użytkownik, aby ich uniknąć, musi spełnić stosunkowo proste warunki, takie jak np. zapewnienie odpowiednich wpływów na rachunek lub wykonanie określonej liczby transakcji w ciągu miesiąca.
  • Wypłaty z bankomatów: chętnie korzystamy również z wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Ta może jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami. Nie wszystkie instytucje dają możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów bez konieczności opłacenia prowizji. Zazwyczaj będzie to możliwe wyłącznie w urządzeniach własnych lub należących do organizacji współpracującej z instytucją. Wyższe koszty mogą wiązać się z korzystaniem z bankomatów za granicą. Najlepsze konto pozwoli na wpłaty i wypłaty bez dodatkowych wydatków.


Przy wyborze najlepszego konta dla studenta warto zwrócić uwagę, czy bank posiada ofertę stricte kierowaną do tej grupy. Obecnie wiele instytucji posiada rachunki bankowe dla dzieci czy młodzieży, które są dostosowane do ich potrzeb i możliwości finansowych. Dlatego tak istotne jest porównanie cen podstawowych usług. Choć założenia różnych instytucji są podobne, mogą różnić się od siebie szczegółami, co przełoży się zarówno na ponoszone koszty (np. miesięczna opłata za kartę), jak i komfort korzystania z rachunku płatniczego konsumenta. Warto przyjrzeć się również limitom, umożliwiającym bezpłatne korzystanie z konta. W sytuacji wielu młodych osób, zwłaszcza nieosiągających stałych wpływów, spełnienie założeń pozwalających na uzyskanie promocyjnych warunków może być trudne, w związku z czym należy dobrać je do kondycji finansowej konkretnej osoby.


Najlepsze konto dla studenta będzie wyróżniać się przede wszystkim brakiem kosztów, jednocześnie musi jednak zapewniać dostęp nie tylko do podstawowych narzędzi, ale również tych, które oferuje bankowość internetowa. Kluczowe będą więc m.in. przelewy na telefon, płatności BLIK czy możliwość skorzystania z wirtualnych portfeli, takich jak Google Pay czy Apple Pay. Samo założenie konta powinno być przy tym proste i szybkie, tak aby można było z niego jak najszybciej rozpocząć korzystanie. Coraz więcej banków umożliwia również użytkownikom korzystanie nie tylko z tradycyjnej karty debetowej, ale również kart wirtualnych, dzięki czemu bardzo proste stają się m.in. zakupy w internecie, a użytkownik nie musi czekać na przesłanie plastiku.




Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konto w banku może mieć każda osoba bez względu na wiek. Jednak na zawarcie umowy przez małoletniego, tj. osobę, która ukończyła 13. rok życia, musi wyrazić zgodę rodzic lub opiekun prawny.


Umowa niewiele różni się od tej zawieranej przez osobę pełnoletnią. Również zapewnia dostęp do rachunku przez bankowość internetową czy aplikację mobilną. Nastolatek może składać polecenie przelewu, dokonywać transakcji kartą wydaną do konta dla młodych, zlecać zlecenia stałe czy podejmować gotówkę w bankomacie. Jednak nie wszystkie usługi są udostępnione w ramach konta bankowego dla młodzieży, a mianowicie nie ma możliwości zaciągania kredytów, limitów kredytowych czy debetowych.


Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza konta dla studentów. Te zwykle proponują wyjątkowo atrakcyjne warunki. Student zainteresowany otwarciem rachunku młodzieżowego może liczyć m.in. na bezpłatne korzystanie z podstawowych usług, w tym bezpłatne prowadzenie rachunku, wydanie karty debetowej, wypłatę z własnych bankomatów konkretnej instytucji. Poza tym konta dla studentów są również w większości przypadków nowoczesne. Możliwe stanie się wobec tego zarządzanie rachunkiem z poziomu portalu bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Użytkownicy posiadający urządzenia obsługujące płatności HCE będą także mogli dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych bez użycia karty albo dodawać posiadane plastiki do wirtualnych portfelu. Warto przy okazji sprawdzić, jakie warunki konto dla młodych oferuje za granicą.


Konto dla studenta może przydać się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim będzie konieczne chociażby w związku z otrzymywaniem stypendium czy pierwszych wynagrodzeń za pracę. Poza tym jest także niezbędne, jeżeli student ubiega się o kredyt studencki lub inne produkty kredytowe. Staje się także przepustką do dorosłego życia, która znacząco ułatwi załatwianie wielu codziennych spraw.


Trzeba zaznaczyć, że rodzice mają pełny wgląd do rachunku nastolatka, który nie jest osobą pełnoletnią. To oni podpisują pełnomocnictwo dla dziecka do dysponowania środkami, a także ustalają limity wypłat kartą w bankomatach czy maksymalną wysokość operacji bezgotówkowych w sklepach. Złożenie innego rodzaju dyspozycji będzie natomiast wymagało zgody opiekuna, a dostęp do niektórych produktów, w tym produktów kredytowych, nie będzie możliwy z poziomu udostępnionego podopiecznemu konta. Możliwe jest również sprawdzenie salda rachunku płatniczego i podejmowanie dotyczących go kluczowych decyzji. Z tego powodu z jednej strony konto dla młodych to znakomite udogodnienie, a z drugiej również wysokie bezpieczeństwo, pozwalające bez obaw wejść nastolatkowi do świata finansów osobistych. Rodzic może również przeprowadzić zmianę limitów dla płatności czy ograniczyć liczbę transakcji dokonywanych przy użyciu karty.


Oczywiście w ramach kont dla młodych są również dostępne produkty adresowane do osób pełnoletnich. W takim wypadku to one będą samodzielnie zarządzać swoimi finansami. Nie muszą obawiać się o to, że ktokolwiek będzie ingerował w ich finanse.


Poradniki finansowe - konto dla młodych

Najnowsze artykuły o produktach bankowych: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny , konto osobiste, konto firmowe i wiele więcej.

Banki wkładają dużo wysiłku, aby zainteresować swoją ofertą nowych klientów. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że instytucje reagują na potrzeby nastolatków czy studentów. Konto dla młodych to nie tylko szansa na systematyczne odkrywanie tajników świata finansów, ale również niewątpliwa wygoda w dysponowaniu środkami finansowymi.

Po pierwsze, posiadanie konta młodzieżowego to przede wszystkim wygoda. Nastolatek ma dostęp do środków finansowych w każdym momencie, a nawet jeśli wyda ostatnią złotówkę, może liczyć na szybkie zasilenie konta przez rodziców. Jest to współczesna wersja skarbonki, z tą różnicą, że obecnie nastolatek nie idzie do sklepu z gotówką, a dokonuje zakupów w sklepach internetowych, korzysta z karty płatniczej, wypłaty z bankomatów (posługując się przy tym kartą lub BLIKiem) i czerpie jeszcze więcej korzyści z funkcji bankowości elektronicznej. Konto dla młodych staje się praktycznym standardem i przepustką do nowoczesnego świata. Powinno wobec tego być wybrane świadomie i dostarczać człowiekowi rozpoczynającemu przygodę z samodzielnym życiem finansowym jak najwięcej możliwości. Warto skorzystać również z rankingu kont, który pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Konto dla młodych: podstawa w świecie finansów młodych ludzi

W obecnych czasach trudno funkcjonować bez własnego konta bankowego, które umożliwia wykonywanie najważniejszych operacji finansowych. Świat finansów zmienia się wraz z postępem technologicznym. Transakcje gotówkowe wypiera handel w internecie, a zamiast gotówki w portfelu nosimy kartę płatniczą. Nawet posługiwanie się kartą debetową stopniowo traci na popularności: coraz częściej prostą i skuteczną alternatywą są płatności mobilne, a znaczna liczba smartfonów umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych przy pomocy modułów NFC. Dlatego warto pomyśleć o założeniu konta dla nastolatka, ponieważ im wcześniej oswoi się z finansami, tym lepiej będzie nimi zarządzać w późniejszych latach. Oczywiście wpływa to również na sferę praktyczną: korzystanie ze zgromadzonych środków jest łatwe i bezpieczne. Otworzyć konto może natomiast praktycznie każdy i to przy absolutnym minimum formalności.

Nowoczesna bankowość dzięki aplikacji mobilnej: wybierz dobrze

Świat bankowości elektronicznej zmienił sposób, w jaki korzystamy z różnego typu produktów finansowych. Warto zadbać więc o to, aby konto dla młodych stało się przepustką do nowoczesnych narzędzi, takich jak płatności BLIK, Apple Pay czy Google Pay. Dzięki nim z poziomu aplikacji mobilnej możliwe stanie się wygodne korzystanie z bankowości internetowej i mobilnej, w tym opłacanie transakcji zarówno w świecie wirtualnym, jak i tym realnym. Zakupy w sklepach internetowych będą nie tylko proste i szybkie, ale również w pełni bezpieczne. Konta bankowe wykorzystujące potencjał płatności BLIK umożliwiają również m.in. dokonywanie szybkich przelewów na numer telefonu, wypłatę z bankomatów bez konieczności posługiwania się kartą czy dzielenie się ze wskazanymi osobami czekami BLIK, pozwalającymi na otrzymywanie środków nawet bez konieczności posiadania smartfona z dostępem do Internetu. Dostęp do bankowości internetowej to praktyczny obowiązek, a rozwiązania oferowane przez poszczególne instytucje potrafią znacząco się od siebie różnić.

Warunki, na które musisz zwrócić uwagę przy doborze konta

Dobrze by było, gdyby konto dla studenta było darmowe, a przy okazji upoważniało do zniżek w sklepach czy punktach usługowych. Kolejną istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę to koszt użytkowania karty płatniczej, tj. opłata za jej wydanie, opłaty miesięczne za posiadanie czy prowizje za korzystanie z bankomatów. Dodatkowo warto sprawdzić, czy bank nie wymaga wykonywania minimalnej liczby transakcji bezgotówkowych bądź określonej jej sumy, w zamian za zwolnienie z opłat.

Kolejną kwestią jest dostępność bankomatów oraz wysokość opłaty za korzystanie z nich. Warto sprawdzić jak jest rozbudowana sieć urządzeń w okolicy zamieszkiwanej przez ucznia czy studenta, a jeśli nie ma w pobliżu bankomatu sieci własnej, to konieczne jest sprawdzenie wysokości opłat za korzystanie z sieci obcych bankomatów.

W związku z tym, że obecnie częściej dokonuje się operacji poprzez bankowość elektroniczną, należy zwrócić uwagę czy system banku jest zrozumiały i czytelny. Dodatkowo warto upewnić się co do prowizji za przelewy – czy jest pobierana, czy wszystkie transakcje są bezpłatne, czy może bank oferuje wyłącznie pakiet darmowych przelewów.

Kieszonkowe może trafiać na konto

Konto dla młodych to także spore udogodnienie z perspektywy rodzica. Kieszonkowe, które tradycyjnie przekazuje się dziecku np. w gotówce, może trafiać bezpośrednio na jego konto. Podopieczny będzie korzystał ze środków w taki sam sposób, jak pełnoletni użytkownicy. Może więc np. zlecać przelewy, wypłacać gotówkę z bankomatu, dokonywać płatności przy pomocy karty debetowej czy płacić online. Jednocześnie zachowuje również zdecydowanie wyższe bezpieczeństwo oraz uczy się, jak odpowiedzialnie zarządzać własnymi finansami oraz korzystać z możliwości oferowanych przez współczesną technologię.

Kieszonkowe można przelewać w ten sposób zarówno dzieciom powyżej 13 roku życia, które posiadają odrębne konta, jak i młodszym, które np. dysponują kartami prepaid lub subkontami prowadzonymi w ramach rachunków swoich rodziców.

Ucz się oszczędzania dzięki swojemu rachunkowi

Najlepsze konto nie kończy się na dostępie do rachunku płatniczego. Wręcz przeciwnie: otwiera przed użytkownikiem wiele dodatkowych możliwości. Jedną z nich jest regularne oszczędzanie. Przed podjęciem decyzji warto więc przeanalizować dostępne możliwości i atrakcyjność wybranych produktów. Konto oszczędnościowe i lokaty mogą stać się świetną zachętą do odkładania pieniędzy na przyszłość. Dodatkową zaletą będzie zarządzanie nimi przez aplikację mobilną lub jeżeli umożliwia to bankowość internetowa. Na tym możliwości jednak wcale się nie kończą: w przypadku osób, które często podróżują za granicę sporym udogodnieniem stanie się konto walutowe. Pozwoli ono oszczędzić spore środki na wymianie gotówki, a jednocześnie korzystanie z niego (w tym wypłaty kartą) będzie niezwykle proste.Poza tym nowoczesna bankowość internetowa daje nam również sporo innych możliwości: m.in. pozwala na zakup biletów komunikacyjnych, wykupienie miejsc parkingowych czy korzystanie z oferty ubezpieczeń.

Ranking kont: pomoc w doborze odpowiedniej oferty

Przy wyborze odpowiedniego konta dla studenta nieocenione może być posiłkowanie się rankingami dostępnymi w internecie. Można również zaczerpnąć informacji na forach dyskusyjnych czy blogach. Obecnie młodzież chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami w mediach społecznościowych, gdzie można znaleźć wiele cennych uwag na temat danego produktu bankowego. Porównanie kont będzie niezwykle proste. W naszym rankingu ujęliśmy najlepsze konta osobiste adresowane do najmłodszych klientów. W łatwy sposób można również porównać ze sobą ofertę poszczególnych instytucji oraz złożyć wniosek o otwarcie rachunku. Ranking pozwoli również na poznanie szczegółowych informacji na temat każdego produktu (w tym m.in. z jakimi kosztami wiąże się karta debetowa, wypłaty ze wszystkich bankomatów czy prowadzenie konta).

Zobacz też: Jak założyć konto w banku?

Poradniki finansowe - konto dla młodych

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.
Blanka Sokołowska
24.05.2023
Jak to jest z cashbackiem na koncie studneckim? Da się?
Mikołaj Pasecki
Redaktor
Tak, usługa cashback działa w przypadku kont studenckich tak samo, jak w przypadku wszystkich innych kont osobistych.
Kamil 04
24.05.2023
Ciekawi mnie jak to mozliwe, że banki wypłacają premie dla klientów. Przecież to się im nie opłaca
Mikołaj Pasecki
Redaktor
Kamilu, to prawda, że z perspektywy banku oferowanie premii jest kosztem. Banki powszechnie oferują takie premie po to, by pozyskać klientów. Liczą na to, że raz pozyskany klient zostanie z nimi na dłużej.
Ikona strzałki