SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Jaki bank wybrać? Czym się kierować?
   Aktualizacja:

Jaki bank wybrać? Czym się kierować?

Założenie konta w banku jest proste, ale najpierw musimy zdecydować, której instytucji powierzymy swoje pieniądze. O nasze środki konkurują wielkie instytucje posiadające tysiące placówek, ale także nowi gracze aktywni przede wszystkim w internecie i lokalne banki spółdzielcze.

Jaki bank wybrać? Czym się kierować?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Często klienci, stojący przed wyborem banku, zastanawiają się w pierwszej kolejności nad bezpieczeństwem powierzonych środków. Warto pamiętać, że wszystkie banki, jak również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK), chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadłości instytucji BFG gwarantuje szybką wypłatę naszych oszczędności, do równowartości 100 tys. euro.

Dlatego wybierając bank, który będzie naszym głównym centrum zarządzania domowymi finansami, powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą i kosztami. Sprawa bezpieczeństwa, chociaż niewątpliwie ważna, jest raczej drugoplanowa. Należy tylko pamiętać, aby większe oszczędności rozdzielić pomiędzy kilka instytucji i nie przekraczać gwarantowanego progu.

Zobacz: Jak oszczędzać pieniądze

Jaki bank wybrać na założenie konta?

Większość codziennych spraw związanych z finansami załatwimy dziś bez wizyty w oddziale banku. Nawet otwarcie rachunku nie wymaga w wielu instytucjach kontaktu z pracownikami – konto można uruchomić zdalnie, np. podpisując umowę przesłaną kurierem.

Jeśli jednak zależy nam na łatwym dostępie do placówki, a koszty prowadzenia rachunku są dla nas mniej istotne, powinniśmy zwrócić uwagę na największe banki, chwalące się rozbudowaną siecią dystrybucji. W tej grupie mieszczą się m.in. PKO Bank Polski i Bank Pekao. W mniejszych miejscowościach interesującym wyborem mogą być lokalne banki spółdzielcze. Działają one na ograniczonym terytorium (np. w jednym powiecie), ale nierzadko posiadają kilka dogodnie ulokowanych placówek oraz bankomatów.

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?

Wybór banku – bankomaty i opłaty

Wszystkie banki prowadzące rachunki proponują swoim klientom karty płatnicze, którymi można płacić w sklepach i w sieci oraz wypłacać gotówkę w bankomatach. Pozwalają one wygodnie zarządzać pieniędzmi bez wizyt w placówkach. Różnice w ofertach dotyczą przede wszystkim wysokości opłat oraz warunków zwalniających z ich pobierania oraz sieci dostępnych bezpłatnych bankomatów.

Część banków proponuje podstawowy pakiet za darmo, bez jakichkolwiek dodatkowych warunków. Inne uzależniają brak opłat od naszej aktywności – np. dokonania minimum kilku płatności kartą w miesiącu.

Zanim zabierzemy się za wybór banku, warto zastanowić się jak często będziemy płacili plastikiem oraz gdzie i kiedy wypłacali gotówkę. Jeśli po banknoty sięgamy tylko okazjonalnie, nie potrzebujemy konta w banku oferującym bezpłatne operacje we wszystkich bankomatach. Posługując się kartą w sklepach, spełnimy jednocześnie bez problemu warunki zwalniające z opłat za korzystanie z plastiku. Porównywarka rachunków osobistych podpowie nam, jakie konta będą najbardziej korzystne przy naszym sposobie korzystania z konta.

Internet, smartfon, BLIK – na to warto zwrócić uwagę

Kontrolę nad wydatkami najłatwiej będzie sprawować dzięki bankowości mobilnej i internetowej. Zwykle przy wyborze banku nie zwracamy uwagi na jakość i funkcje tych systemów – to błąd. Warto sprawdzić opinie wystawiane przez użytkowników w sklepach z aplikacjami mobilnymi i przetestować wersje demonstracyjne kilku serwisów bankowości internetowych. Rozstrzygając, który bank najbardziej nam odpowiada, weźmy pod uwagę, czy najczęściej wykonywane operacje są łatwo dostępne (np. podgląd salda przed zalogowaniem) i wygodne w obsłudze.

Smartfony dają użytkownikom banków także inne możliwości – szybkiego płacenia bez sięgania po portfel. Nawet jeśli początkowo nie jesteśmy zainteresowani technicznymi nowinkami, wybierzmy bank, który szybko wprowadza je do swojej oferty. Apple Pay, Google Pay, BLIK ułatwiają nie tylko płacenie w sklepach, ale także upraszczają zakupy w sieci i drobne rozliczenia z innymi bez użycia gotówki.

Sprawdź także: możliwości przelewu na telefon

Interesuje Cię temat najbezpieczniejszych banków? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Najbezpieczniejsze banki w Polsce 2023 – sprawdź, gdzie pewnie ulokujesz swój kapitał!

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Poradniki