SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Jak zrobić przelew? Bezpieczny przelew na konto krok po kroku
   Aktualizacja:

Jak zrobić przelew? Bezpieczny przelew na konto krok po kroku

By wykonać przelew bankowy, trzeba po prostu przekazać stosowną dyspozycję do banku. Przelew z konta na konto można zaś zlecić na kilka sposobów. Dobór metody wpłynie na to, czy uda się uniknąć opłat. Ponadto poszczególne sposoby dokonywania przelewów wiążą się z innym czasem zaksięgowania środków na rachunku odbiorcy. Sprawdźmy więc jak zrobić przelew szybko, bezpiecznie i na korzystnych warunkach.

Jak zrobić przelew? Bezpieczny przelew na konto krok po kroku
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Jak zrobić przelew?

By wykonać przelew, wystarczy:

  1. Wybrać sposób wykonania przelewu — najprościej przelew zlecić przez Internet.

  2. Przekazać dane przelewu do banku — największe znaczenie ma kwota przelewu oraz numer konta odbiorcy.

  3. Zatwierdzić przelew — przykładowo przez aplikację mobilną banku lub kod SMS.

Poszczególne rodzaje przelewów różnią się opłatami. Przykładowo standardowe przelewy online są darmowe. Tymczasem przelewy na poczcie z zasady wiążą się z opłatą. Różny jest też czas dotarcia środków. Takowy standardowo wynosi do jednego dnia roboczego. Z kolei w przypadku przelewów ekspresowych często jest to tylko kilka minut.

Jakie dane do przelewu są potrzebne?

Chcąc wykonać przelew, należy podać następujące informacje:

  • Numer konta odbiorcy, który składa się z 26 cyfr;

  • Kwotę przelewu;

  • Tytuł przelewu;

  • Dane odbiorcy przelewu, a więc nazwę lub imię i nazwisko odbiorcy przelewu;

  • Adres odbiorcy przelewu, który jest jednak opcjonalny;

  • Walutę, którą standardowo jest złotówka.

Przed przesłaniem przelewu trzeba upewnić się, że dane są poprawne. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwotę przelewu oraz numer konta. 

Przelew na konto przez Internet

Przelewy online to wyjątkowo prosty sposób przekazywania środków finansowych. Wraz z dostępem do Internetu przelewy można zlecać o dowolnej porze z każdego miejsca. Aby zrobić przelew przez Internet, trzeba zalogować się do bankowości internetowej. Do tego potrzebny jest login i hasło. Przelew krajowy online z zasady jest darmowy. Zwykle taki przelew realizuje przez sesje Elixir.

Za sesje ELIXIR odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Banki realizują po trzy sesje przychodzące i wychodzące w ciągu dnia. W praktyce oznacza to, że standardowy przelew z konta na konto dociera do odbiorcy w kilka godzin. Potrzebny czas wynosi maksymalnie jeden dzień roboczy.

(Serwis transakcyjny mBanku)

Po zalogowaniu się na konto osobiste należy przejść do sekcji poświęconej przelewom. Ta sekcja może pojawić się np. w zakładce oznaczonej jako płatności. Następnie wpisuje się kwotę i tytuł przelewu oraz inne potrzebne dane. Na końcu trzeba jeszcze zatwierdzić przelew internetowy. Do popularnych metod autoryzacji należy kod SMS lub aplikacja mobilna banku.

Przelew natychmiastowy online

Występują  przypadki, gdy możliwie najkrótszy czas dotarcia środków do odbiorcy jest szczególnie istotny. W takich sytuacjach można zlecić przelew ekspresowy, który powinien dotrzeć do odbiorcy w 15 minut. Tak będzie nie tylko w dniu roboczym, ale i w weekendy oraz święta.

Reklama

By zlecić ekspresowe przekazywanie pieniędzy, można skorzystać z Express Elixir lub SORBNET. Zwykle wystarczy wybrać którąś z tych opcji, np. podczas określania parametru przelewu z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Należy pamiętać, że na ogół w ramach przelewu ekspresowego naliczane są opłaty. W większości banków przelew natychmiastowy Express Elixir online to koszt kilku złotych.

Jak zrobić przelew wewnętrzny?

Darmowym i wyjątkowo szybkim sposobem na przelew ekspresowy jest przelew wewnętrzny. Takowy nie wiąże się z żadnymi opłatami, a jego realizacja następuje w czasie rzeczywistym.

Przelewy wewnętrzne mają miejsce wtedy, gdy nadawca i odbiorca przelewu mają rachunek w tym samym banku. Przykładowo obie strony prowadzą konta osobiste w PKO BP. Zlecenie przelewu wewnętrznego online przebiega tak samo, jak zlecenie standardowych przelewów.

Poniekąd podrodzajem przelewu wewnętrznego jest przelew własny. Przelew własny ma miejsce, gdy w jednym banku prowadzi się kilka rachunków, np. konto osobiste i konto oszczędnościowe. Taki przelew zwykle jest realizowany praktycznie natychmiastowo.

Mobilny przelew na konto

Przez telefon przelew można wykonać nawet prościej niż na stronie internetowej banku. Na samym początku trzeba tylko pobrać i zainstalować aplikację mobilną na Android lub iOS. Link do aplikacji można znaleźć na stronie internetowej danego banku. By wykonać przelew, należy:

  1. Zalogować się do aplikacji mobilnej przez podanie kodu PIN.

  2. Kliknąć przycisk typu przelew. Na ogół ten przycisk pojawia się na ekranie tuż po uruchomieniu aplikacji.

  3. Wypełnić dane przelewu, w tym kwotę i numer rachunku, tak samo jak podczas zlecania przelewów przez stronę internetową banku.

Na końcu trzeba jeszcze w aplikacji mobilnej potwierdzić wykonanie przelewu.

Przelew na konto przez BLIK

Przelew telefonem może zostać wykonany również przez aplikację mobilną BLIK. Jest ona wspierana przez większość polskich banków. Trzeba tylko:

  1. Kliknąć ikonę BLIK-a;

  2. Wybrać opcję przelew na telefon;

  3. Podać numer telefonu odbiorcy i kwotę, a na końcu zatwierdzić przelew.

Przelewy BLIK-iem są wybierane ze względu na prostotę i względnie wysoki poziom anonimowości. Należy jednak mieć świadomość, że w pełni anonimowy przelew nie jest możliwy do wykonania w żaden sposób. 

Przelewy przez systemy płatnicze online

Banki wspierają nie tylko rozwiązania BLIK-a, ale i szeregu innych fintechów oraz bramek płatniczych. Może to dotyczyć między innymi serwisów Przelewy24, PayU, AutoPay, Tpay czy HotPay.

Tego typu opcje pojawiają się zwłaszcza podczas dokonywania zakupów online. Trzeba tylko wybrać dowolną bramkę płatniczą, a następnie zalogować się na swoje konto w banku. Kwota przelewu pojawia się automatycznie na podstawie wcześniej przygotowanego koszyka zakupowego. Przelew przez Internet tego typu trzeba jeszcze potwierdzić np. w aplikacji banku lub przez wpisanie kodu SMS. Tuż po wykonaniu przelewu odbiorca otrzymuje informacje i może rozpocząć kompletowanie zamówienia.

Tradycyjne polecenie przelewu

Aby zrobić przelew tradycyjny, trzeba udać się do oddziału bankowego lub placówki pocztowej. Otrzymuje się wtedy druk, który należy uzupełnić. W formularzu wpisuje się tytuł przelewu oraz rachunek i dane odbiorcy przelewu. Autoryzacja następuje przed złożenie podpisu. Taki druk przekazuje się pracownikowi banku lub poczty. Ten wprowadza dane przelewu do systemu transakcyjnego.

Z paru względów przelewy tradycyjne są coraz mniej popularne. Przede wszystkim polecenie przelewu na poczcie lub w banku jest czasochłonne. Ponadto tradycyjne przelewy są obarczone opłatą. Ich wysokość może opiewać na kilka złotych. Dlatego też w większości przypadków lepiej wybrać elektroniczne formy wykonywania płatności.

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Przelew walutowy za granicę najprościej można wykonać z poziomu bankowości elektronicznej. Trzeba po prostu wybrać stosowną walutę podczas określenia parametrów przelewu. Standardowo pojawia się złotówka. Inną walutę można wybrać np. przez skorzystanie z rozwijanej listy. Przelewy zagraniczne mogą też być zlecane w tradycyjny sposób, np. na poczcie. 

By wykonać przelew zagraniczny, trzeba podać numer rachunku odbiorcy w formie IBAN. Międzynarodowy numer konta bankowego tego typu rozpoczyna się od dwóch liter, po których pojawia się 26-cyfr. Ponadto należy podać kod SWIFT/BIC identyfikujący konkretny bank odbiorcy. Przelew międzynarodowy trafia na konto odbiorcy w mniej więcej dwa dni robocze.

Na koszt przelewu zagranicznego wpływa kilka czynników. Znaczenie ma wysokość przelanej kwoty, waluta oraz to, w jakim kraju bank odbiorcy ma siedzibę. Uwzględnić trzeba różnice kursowe. Często przelew zagraniczny wiąże się z opłatą sięgającą kilkudziesięciu złotych. Jeśli często wykonuje się przelewy zagraniczne, to warto założyć konto walutowe.

Jak zrobić przelew kartą kredytową?

Karty płatnicze, w tym kredytowe mogą być używane do realizowania przelewów. By wykonać transfer środków kartą kredytową, trzeba:

  1. Zalogować się na konto przez bankowość elektroniczną;

  2. Przejść do sekcji z kartami i wybrać rachunek powiązany z kartą kredytową;

  3. Wybrać opcję wykonania przelewu i wpisać potrzebne dane, w tym rachunek odbiorcy i kwotę;

  4. Potwierdzić wykonanie przelewu przez autoryzację, np. kodem SMS.

Należy jednak zwrócić uwagę, że przelew z karty kredytowej na konto jest kosztowny. Prowizja to często kilka procent wartości transakcji. Ponadto każde użycie karty kredytowej oznacza zaciągnięcie długu.

W jaki sposób zlecić przelew do Urzędu Skarbowego?

Przelew bankowy do Urzędu Skarbowego można zlecić w kasie urzędy lub przekazem pocztowym. Trzeba wtedy wypełnić specjalny formularz. Takowy wygląda inaczej niż standardowy druk przelewu.

Najprostszym sposobem jest jednak przelew internetowy. By zrealizować przelew podatkowy online, trzeba z poziomu bankowości elektronicznej:

  1. Wybrać opcję oznaczoną jako przelew podatkowy lub przelew do Urzędu Skarbowego.

  2. Wskazać kwotę przelewu i numer rachunku. Z zasady przelewy podatkowe są kierowane na indywidualny mikrorachunek

  3. Podać dane identyfikujące płatnika podatku, np. PESEL lub NIP oraz identyfikator podatku np. PIT-5 za określony miesiąc.

Na ogół mandaty również opłaca się przelewem do Urzędu Skarbowego. Jednakże w tym przypadku środki przekazuje się na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu. To ten urząd jest odpowiedzialny za rozliczanie finansowe mandatów z całego kraju.

Jak zlecić serie przelewów?

Możliwe jest określenie serii automatycznych przelewów. Wystarczy tylko raz określić parametry przekazywania środków finansowych z konta na konto, by później odbywały się one bezobsługowo. 

Pojawiają się dwie opcje, aby zrobić przelew automatyczny:

  • Zlecenie stałe — to przelew cykliczny przekazywany np. co miesiąc na to samo konto banków. Kwota przelewu w ramach zlecenia stałego zawsze jest tak sama. Z tej możliwości warto korzystać choćby w przypadku subskrypcji opłacanej w regularnych odstępach. 

  • Polecenie zapłaty — w tym przypadku również wykonywane są automatyczne cykliczne przelewy na wskazany numer konta. Jednakże płacona kwota przy poleceniu zapłaty jest różna w zależności od np. wartości faktury. Polecenie zapłaty z konta na konto może więc się przydać między innymi przy opłacaniu rachunków za energię elektryczną.

Zlecenie stałe i polecenia zapłaty można aktywować przez bankowość internetową lub mobilną. Wtedy to zwykle nie pojawiają się żadne opłaty. Koszty mogą się zaś pojawić, gdy przelewy automatyczne wprowadzi się np. w oddziale banku. 

Jak zrobić przelew w bezpieczny sposób? 

Pytanie, jak zrobić przelew znajduje kilka odpowiedzi. Wśród opcji pojawia się udanie do placówki banku czy poczty. Zwykle polecić można jednak wykonywanie przelewów przez Internet lub aplikację mobilną. To najszybszy i najprostszy sposób na transfer pieniędzy z konta na konto.

Określić trzeba też rodzaj przelewu. Zazwyczaj w przypadku przelewu krajowego używa się systemu Elixir. Jest to równoznaczne z brakiem opłat. Jeśli jednak zależy na czasie i chce się dokonać przelewu np. w weekend, to można zrobić przelew natychmiastowy. Z kolei, gdy ma się zamiar zlecić serię przelewów, to do dyspozycji pozostaje zlecenie stałe oraz polecenie zapłaty. 

Wykonywanie przelewów z czasem staje się rutynową czynnością. W kwestiach przekazywania środków finansowych z konta na konto zawsze trzeba jednak zachować ostrożność. Przede wszystkim należy dwukrotnie upewnić się, czy kwota przelewu i numer rachunku są poprawne. Zaleca się, by przelewy elektroniczne wykonywać wyłącznie z własnych urządzeń, np. swojego laptopa lub telefonu.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Przetwarzanie przelewów

Poradniki