SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Polecenie przelewu online - prosty sposób na szybkie i wygodne dokonywanie płatności
   Aktualizacja:

Polecenie przelewu online - prosty sposób na szybkie i wygodne dokonywanie płatności

Rozwój technologii i bankowości elektronicznej sprawił, że przelew wykonywany kiedyś na poczcie, teraz można zlecić z dowolnego miejsca na ziemi. Polecenie przelewu online przeprowadzane za pośrednictwem bankowości internetowej lub za pomocą płatności mobilnych to nasz stały element codzienności.

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Dzięki bankowości elektronicznej wykonywanie przelewów stało się dla nas niezwykle proste i szybkie. Wystarczy kilka chwil, aby uruchomić w przypadku polecenia zapłaty i przesłać gotówkę do dowolnego adresata. W niektórych przypadkach nie musimy znać nawet jego numeru rachunku bankowego.

Mało kto pamięta czasy, w których otrzymywało się papierowe druki wpłaty, a następnie udawało się z nimi do siedziby banku lub pocztowego okienka, aby zrealizować rozliczenia poleceniem zapłaty pod wskazany rachunek odbiorcy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choć forma uległa zmianie, serce systemu pozostało niezmienione.

(fot. Robson90 / Shutterstock)

Polecenie przelewu – co to jest?

Polecenie przelewu stanowi podstawę systemu rozliczeń bezgotówkowych. W jego ramach osoba zlecająca wydaje dyspozycję przekazania środków z rachunku płatniczego nadawcy na rachunek odbiorcy przelewu. Nieodzownym warunkiem realizacji polecenia przelewu jest oczywiście posiadanie funduszy pozwalających na pokrycie zobowiązania.

Nie ma przy tym większego znaczenia, jaką formę przybierze: może być ono zrealizowane zarówno na podstawie standardowego druku przelewu lub druku wpłaty na numer rachunku odbiorcy, jak i w formie elektronicznej. Ten drugi sposób jest zdecydowanie popularniejszy, a instytucje zachęcają do niego, np. poprzez wprowadzenie decydowanie atrakcyjniejszych stawek.

Druk przelewu i polecenie przelewu online: co się na nich znajduje?

Polecenie zapłaty może być zrealizowane tylko na podstawie poprawnego wprowadzenia informacji dotyczących płatności. Właśnie to umożliwiały kiedyś niezwykle popularne, a dziś odchodzące stopniowo do lamusa druki przelewów, określane również mianem druków wpłaty. Na tego typu dokumencie znajdują się:

  • Nazwa i adres odbiorcy;

  • Numer konta odbiorcy;

  • Kwota przelewu;

  • Dane nadawcy przelewu;

  • Tytuł przelewu.

Łatwo się zorientować, że powyższe rekwizyty należy również uzupełnić, wykonując przelewy bankowe online. Można więc przyjąć, że interfejsy wykorzystywane przez serwisy internetowe oraz aplikacje mobilne banków to w rzeczywistości ten sam formularz przelewu. I choć prezentują się zupełnie inaczej niż standardowe czerwono-białe druki wpłaty, spełniają dokładnie taką samą funkcję i działają na praktycznie niezmienionej zasadzie.

Generowanie druku przelewu online

Chociaż coraz mniej osób korzysta z druków wpłat w formie wystandaryzowanego dokumentu papierowego, które wcześniej były nieodzownym elementem codziennego życia, nie oznacza to, że w różnej formie nie korzystamy z druków przelewów online również dzisiaj. Wciąż wiele firm przesyła w tej formie swoim klientom rozliczenie za korzystanie z różnego typu usług. Taką postać, choć w bardziej nowoczesnym wydaniu, przybierają również elektroniczne faktury, na które decyduje się coraz więcej użytkowników.

Chętni przedsiębiorcy bez trudu mogą z kolei znaleźć bezpłatne generatory, które przygotują za nich druki przelewów, i umożliwią odbiorcom – zwłaszcza starszym osobom – realizację polecenia przelewu np. na poczcie, w sklepie lub oddziale banku.

Przelew na telefon

Jest to forma spopularyzowana przez banki przy użyciu systemu BLIK. Umożliwia ona  przekazywanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami różnych banków, bez konieczności podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy. Aby dokonać przelewu na telefon, wystarczy znać numer telefonu odbiorcy, który jest powiązany z jego rachunkiem bankowym. Przelew taki może być zrealizowany przy użyciu specjalnej aplikacji mobilnej lub poprzez bankowość internetową. W Polsce usługa przelewu na telefon jest dostępna w większości banków i cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników korzystających z bankowości elektronicznej.

Polecenia przelewu – ile trwa realizacja?

Standardowe polecenia zapłaty zakłada wykorzystanie systemu ELIXIR, służącego do elektronicznych rozliczeń międzybankowych przelewów, poleceń zapłaty i czeków w polskich złotych. W ofercie większości banków przelewy ELIXIR są bezpłatne, jednak podstawą działania systemu są sesje rozliczeniowe, podczas których przetwarza się zlecenia płatnicze.

W dni robocze odbywają się trzy takie sesje (zwykle o 9:30, 13:30 i 16:00). Aby zorientować się, kiedy zostanie zrealizowane polecenie zapłaty, należy więc najpierw poznać godziny sesji przychodzących i wychodzących banku nadawcy i odbiorcy oraz porównać je z sesjami ELIXIR. W praktyce realizacja polecenia przelewu może trwać od dwóch godzin do dnia roboczego.

Przelewy natychmiastowe

Aby błyskawicznie zrealizować złożone polecenie przelewu, można skorzystać z potencjału przelewów ekspresowych Express ELIXIR. Te są zwykle dodatkowo płatne, jednak część banków przewiduje w swoich ofertach bezpłatne limity zastosowania tego systemu rozliczeń.

Dla poleceń przelewów opiewających na wysokie kwoty przewidziano z kolei system rozliczeniowy SORBNET 2. Zlecenia są w nim realizowane w czasie rzeczywistym w dni robocze pomiędzy 7.30 a 16.00. Oprócz tego olbrzymie możliwości klientom banków dają takie systemy jak Blue Media, w których płatność realizowana jest jako dwa przelewy wewnętrzne, co pozwala odbiorcy niemal natychmiast znaleźć środki na swoim koncie.

Polecenie przelewu zagranicznego

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku przelewów zagranicznych do banku kontrahenta na jego rachunek bankowy. Nie można wówczas skorzystać z potencjału polskiego systemu ELIXIR. Jeżeli przelew odbywa się wewnątrz wspólnoty europejskiej, można skorzystać z jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA). Oprócz krajów UE uczestniczą w nim również Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino i Szwajcaria.

Aby zrealizować polecenie przelewu SEPA, oprócz standardowych informacji konieczne jest również podanie kodu BIC oraz IBAN banku odbiorcy. Koszt tego typu usługi jest precyzyjnie określony w cenniku każdej instytucji, a wiele zależy również od tego, w jakiej formie zostanie złożona dyspozycja. Do podstawowych zalet systemy SEPA należy szybki czas realizacji: zazwyczaj operacja realizowana jest w ciągu jednego dnia roboczego.

Czy można cofnąć przelew?

Tak, jest możliwość przeciwdziałania wysłanemu już poleceniu przelewu. Choć tylko w przypadku, gdy przelew nie został jeszcze przetworzony przez system Elixir, istnieje możliwość jego anulowania. Przeważnie banki otwierają sesje Elixir trzy razy dziennie. Jeśli chcesz unieważnić bieżący przelew, musisz złożyć stosowne żądanie w swoim banku - można to zrobić telefonicznie, osobiście lub za pośrednictwem bankowości internetowej. Pamiętaj jednak, że wniosek musi zostać złożony co najmniej kilkanaście minut przed najbliższą sesją Elixir.

Jeżeli jednak to się nie udało istnieje jeszcze cień szansy, że jeszcze jest szansa na interwencję w momencie, gdyby wniosek nie wszedł w czas sesji KIR - Krajowej Izby Rozliczeniowej. 

Polecenie przelewu online - prosty sposób na szybkie i wygodne dokonywanie płatności (KIR)

Należy bowiem wiedzieć, że każdy przelew międzybankowy przechodzi przez KIR występujący, jako organizacja, pomiędzy bankiem odpowiedzialnym za polecenia przelewów, a bankiem odpowiadającym za posiadanie rachunku płatnika. 

Jeżeli i to się nie udało, szanse na odzyskanie pieniędzy są minimalne. Bank obowiązuje tajemnica co do odbiorcy, a on z kolei może nie zauważyć dodatkowych pieniędzy na swoim rachunku bankowym. Choć art. 407 i 405 Kodeksu Cywilnego chronią nas w chwili, gdyby udało się odbiorcy udowodnić bezprawne rozporządzanie nie swoim mieniem. 

Jednak art. 143 ustawy o usługach płatniczych mówi, że: - w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora ust. 1 pkt 2, również dostawca odbiorcy, są jednak obowiązani podjąć działania w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej wykonanej z użyciem nieprawidłowego unikatowego identyfikatora. Należy się jednak liczyć, że opłata za wskazanie odbiorcy może przewyższać kwotę transakcji. 






Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Przetwarzanie przelewów

Poradniki