SMART > Poradniki > Zadłużenie i windykacja > Co to jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej a akceptacja wniosku kredytowego
   Aktualizacja:

Co to jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej a akceptacja wniosku kredytowego

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to ważna instytucja w polskiej branży kredytów i pożyczek. W BIK-u znajdują się istotne informacje dotyczące milionów Polaków. Przyjrzyjmy się więc dokładniej temu, co to jest BIK. Ta wiedza jest przydatna podczas aplikowania o kredyty, a także w innych sytuacjach. Skorzystanie z usług BIK może bowiem zwiększyć poziom twojego bezpieczeństwa finansowego.

Co to jest BIK? Biuro Informacji Kredytowej a akceptacja wniosku kredytowego
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Historia kredytowa klientów to dla kredytodawców niezwykle istotna sprawa. Jeśli dotychczasowe zobowiązania spłacaliśmy terminowo, to w oczach banku stajemy się bardziej wiarygodni. W konsekwencji łatwiej nam będzie otrzymać kolejne finansowanie. Zupełnie odwrotnie będzie wtedy, gdy dotychczas mieliśmy spore problemy ze spłatą rat. Banki informacje o naszej historii kredytowej pobierają zaś z BIK. Stąd sytuacja w BIK w znacznym stopniu determinuje nasze szanse na kredyt. Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się jednak nie tylko historią kredytową. W tej instytucji znajdziesz też usługi zwiększające poziom bezpieczeństwa. Z tych powodów warto szczegółowo odpowiedzieć na pytanie, czym jest BIK.

Przeczytaj także: Chcesz rozwinąć jednoosobową działalność gospodarczą? Kredyt gotówkowy napędzi Twój biznes.

BIK — co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Założony przez Związek Banków Polskich BIK jest przedsiębiorstwem gromadzącym i udostępniającym dane na temat historii kredytowej klientów. Do zadań Biura Informacji Kredytowej S.A. należy monitorowanie zadłużeń oraz historii ich spłaty. BIK uwzględnia informacje o wielu produktach kredytowych. Obejmuje to np. kredyt hipoteczny oraz kredyt gotówkowy.

Jak podaje BIK, informacje pozytywne stanowią ponad 90% danych zgromadzonych w ich bazie.

Zgodnie z danymi BIK, ponad 25 milionów Polaków ma historię kredytową w tej instytucji. Biuro Informacji Kredytowej przetwarza informacje z około 150 mln rachunków kredytowych i pożyczkowych. Ponadto BIK świadczy usługi, które minimalizują ryzyko wyłudzenia kredytu na twoje dane.

Dlaczego BIK jest ważny?

Kredyty nierzadko pozwalają spełniać plany. Realizacja wielu marzeń bez kredytu byłaby niemożliwa albo znacznie przesunięta w czasie. Jednakże, by uzyskać kredyt, konieczne jest uzyskanie zgody banku na finansowanie. Bank przy podejmowaniu decyzji uwzględnia przede wszystkim historię kredytową oraz zdolność kredytową. W tym zakresie newralgiczne znaczenie ma właśnie sytuacja w bazach Biura Informacji Kredytowej. Warto więc sprawdzać swoją sytuację w BIK regularnie, a zwłaszcza przed aplikowaniem o kredyty.

Swój raport BIK najprościej sprawdzisz online. By to zrobić, złóż wniosek i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wtedy to w szybkim tempie otrzymasz pełny raport na swój temat. Raz na pół roku można też aplikować o uproszczoną darmową wersję raportu. 

Jak powstaje scoring BIK?

Biuro Informacji Kredytowej przetwarza ogromną bazę danych. BIK korzysta przy tym z zaawansowanych metod matematycznych, by precyzyjnie określać wiarygodność kredytową poszczególnych ludzi. Jednocześnie BIK prezentuje wyniki w przystępnej formie pod postacią scoringu kredytowego

Scoring kredytowy BIK przyjmuje postać punktową. Stąd jest też znany jako ocena punktowa BIK. Im więcej mamy punktów przyznanych w scoringu, tym lepiej. Wysoka wartość świadczy bowiem o dużej wiarygodności kredytowej. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wysoki wskaźnik BIK zaczyna się od 80 punktów. Maksymalnie uzyskać można 100 punktów. Na ocenę w największym stopniu wpływa sposób spłaty zobowiązań. Kredyty spłacane terminowo poprawiają scoring. Odwrotnie jest wtedy, gdy spłaty dokonuje się po terminach.

Skąd BIK uzyskuje informacje?

Dane do BIK na temat zobowiązań swoich klientów przekazują banki, SKOK-i, a także inni pożyczkodawcy. Gama zobowiązań uwzględnianych przez BIK jest szeroka. Dotyczy to między innymi kredytów mieszkaniowych, kredytów odnawialnych, kredytów niecelowych, kredytów studenckich, limitów na koncie, kart kredytowych czy kredytów na zakup towarów i papierów wartościowych. 

Gdy aplikujesz o przykładowo kredyt hipoteczny, to twoje dane są przekazywane do BIK. Po zawarciu umowy o kredyt dane są przekazywane cyklicznie aż do momentu spłaty zobowiązania. Kluczowe znaczenie ma to, czy poszczególne raty zostaną uregulowane terminowo. Wtedy to pojawiają się BIK informacje o pozytywnym wydźwięku, a to wpływa korzystnie na wiarygodność kredytową.

W kontekście przetwarzania danych po spłacie kredytu możliwe są następujące scenariusze:

  • Kredyt spłacony w terminie bez zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach — z perspektywy instytucji finansowych dane w Biurze Informacji Kredytowej o konkretnym zobowiązaniu staną się niedostępne.

  • Kredyt spłacony w terminie ze zgodą na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach — dane są widoczne i poprawiają wiarygodność kredytową.

  • Kredyt niespłacony w terminie — dane mogą być przetwarzanie przez 5 lat i to bez zgody danej osoby. Ma to zastosowanie gdy opóźnienie w spłacie wyniosło minimum 60 dni i minęło 30 dni od momentu poinformowania danej osoby o zamiarze przetwarzania informacji na temat zobowiązania.

Można więc polecić wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconych kredytach. To pomoże budować wiarygodność kredytowa, o ile spłat dokona się terminie.

Czy BIK można „wyczyścić”?

Priorytetem Biura Informacji Kredytowej jest prezentowanie danych w rzetelny sposób. Sam BIK jest administratorem danych. To oznacza, że poszczególne informacje są przekazywane z zewnątrz, np. od banków. Na podstawie tych danych BIK przygotowuje informacje o wiarygodności kredytowej w obiektywnej sposób z użyciem metod matematycznych i statystycznych.

W praktyce oznacza to, że tzw. czyszczenie BIK nie jest możliwe. Należy więc uważać na oferty, które obiecują wyczyszczenie danych z tej bazy. Modyfikacje wpisów są możliwe wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Tak może być, gdy np. w rejestrze znajduje się błędna informacja. Wpływ na ocenę punktową ma upływ czasu. Między innymi z tego powodu warto systematycznie sprawdzać swoją sytuację w rejestrze prowadzonym przez BIK.

Czym są alerty BIK?

Przede wszystkim BIK analizuje historię kredytową na podstawie informacji uzyskanych od podmiotów z sektora kredytowego i pożyczkowego. Ta instytucja finansowa świadczy też jednak inne usługi. Jedną z nich są alerty BIK. Skorzystanie z tej usługi minimalizuje ryzyko wyłudzenia kredytu na twoje dane. Ponadto uzyskasz inne cenne informacje. Jeśli aktywujesz alerty BIK, to zdobędziesz:

  • Natychmiastowe informacje o próbie wyłudzenia kredytu — otrzymasz SMS, gdyby ktoś przykładowo składał wniosek kredytowy na twoje dane;

  • Zestawienie dotyczące płatności odroczonych — dane tego typu uzyskasz po zalogowaniu się na swoje konto BIK;

  • Informacje o opóźnieniach w spłacie — informacje o pojawieniu się zaległości otrzymasz przez SMS lub e-mail.

Alerty BIK możesz z łatwością zamówić przez Internet. Usługa jest aktywna 24/7 przez wszystkie dni w tygodniu. Przez portal BIK możesz też dokonać zastrzeżenia dowodu osobistego, paszportu lub karty stałego pobytu. Informacja na ten temat zostanie bezzwłocznie przekazana do polskich banków. 

Co odróżnia BIK od BIG?

Podczas aplikowania o kredyt możesz mieć do czynienia nie tylko z BIK-iem [Biurem Informacji Kredytowej], ale także BIG-ami [Biurami Informacji Gospodarczej]. Pomimo podobnej nazwy i specyfiki pomiędzy tymi instytucjami występują istotne różnice.

BIK a BIG — najważniejsze różnice

Aspekt

BIK

BIG

Liczba aktywnych podmiotów

Jeden, czyli Biuro Informacji Kredytowej

Kilka, w tym BIG InfoMonitor, BIG KRD oraz BIG ERIF

Główna Podstawa Prawna

Prawo Bankowe

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

Kto przekazuje dane

Instytucje kredytowe i finansowe

Przedsiębiorstwa ze wszystkich działów gospodarki, np. dostawcy mediów

Sytuacja w BIK ma newralgiczne znaczenie dla kredytodawców np. wtedy, gdy ktoś składa wniosek o uzyskanie karty kredytowej. Jednakże wpisy w BIG-ach również mogą istotnie wpłynąć na decyzję kredytową. Co istotne Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor ściśle współpracuje z BIK-iem. 

Po co powstał BIK?

Historia BIK jest następująca:

  1. Biuro Informacji Kredytowej powstało z inicjatywy ZBP, czyli Związku Banków Polskich w 1997 roku.

  2. W 2000 roku uruchomiono System Informacji BIK, czyli bazę danych przetwarzającą zobowiązania kredytowe konsumentów.

  3. Wprowadzenie scoringu BIK miało miejsce w 2004 roku.

  4. Od 2017 obowiązuje nowy system oceny punktowej ze skalą do 100 punktów.

Zasadniczym celem istnienia BIK jest zwiększenie bezpieczeństwa i transparentności na rynku kredytowym. Dane gromadzone w tej instytucji pozwalają kredytodawcom wydawać szybkie i trafne decyzje kredytowe. Działalność grupy BIK jest też korzystna dla kredytobiorców, o ile dokonują terminowych spłat zobowiązań. Wtedy to rośnie ich wiarygodność i szansa uzyskania kolejnego finansowania zewnętrznego.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Biuro Informacji Kredytowej

Tak, raporty BIK dotyczące historii kredytowej klienta są przygotowywane rzetelnie na podstawie informacji uzyskanych od kredytodawców. Błędy zdarzają się niezwykle rzadko.

Z zasady do rejestru BIK trafiają osoby mające historię kredytową.

Scoring BIK oraz nieco szerzej pojęta historia kredytowa wskazują na to, jak do tej pory dana osoba radziła sobie ze spłatą zobowiązań finansowych. Z kolei zdolność kredytowa określa, czy potencjalny kredytobiorca ma odpowiednie dochody na terminową spłatę kolejnego kredytu. Są to więc odmienne pojęcia. Bank przy wydawaniu decyzji kredytowej zwraca uwagę zarówno na sytuację w Biurze Informacji Kredytowej, jak i zdolność kredytową.

Usunięcie wpisów w BIK możliwe jest wyłącznie w niektórych sytuacjach. Jeśli wykryje się nieprawidłową informację w bazie, to należy zgłosić się do kredytodawcy, który przekazał daną informację do BIK.

Biuro Informacji Kredytowej bezpośrednio nie ma żadnego wpływu na decyzję kredytową. Jednocześnie informacje gromadzone przez BIK mają kluczowe znaczenie dla kredytodawców przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu finansowaniu.

Informacje gromadzone w bazie BIK są objęte tajemnicą bankową. Dostęp jest udzielany na zasadzie wzajemności. Informacje mogą więc być uzyskane przez instytucje finansowe współpracujące z BIK. Mogą to też być instytucje spoza sektora bankowego, o ile wyrazisz zgodę na sprawdzenie twojej sytuacji w BIK. Dane Biura Informacji Kredytowej mogą też zostać zweryfikowane przez upoważnione instytucje, w tym sądy. Możesz sam sprawdzić siebie w BIK. Wystarczy, że złożysz wniosek online.

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki